iphone Ne Kadar Sattı ?

İlk iphone modelinin tanıtılmasının üzerinden bugün 10 yıl geçti. 10. yıl dönümünü kullanıcıları ile paylaşan iphone, 9 Ocak 2007 tarihinden itibaren ne kadar satış yaptığını açıkladı. Mobil teknoloji haberleri ile gündemde olan sitemiz ise şirketin istatistik bilgilerini yayınlayarak, yükselişe geçildiği yıllardaki gelişmeleri araştırdı… Bakın 10 yılda iphone ne kadar sattı?

İlk iphone Ne Zaman Çıktı?

Steve Jobs tarafından ilk olarak 2007 yılında tanıtılan İphone, kelimenin tam anlamıyla ‘’döneme göre bir devrimdi’’. Peki, 2007 yılının ocak ayında tanıtılan ilk iphone ne zaman çıktı?

Tanıtımından sonra 3,5 inç camıyla ve multi-touch ekranı ile büyük ilgi gören ilk iphone 29 Haziran 2007 yılında satışa sunuldu. 10. Yaşını dolduran iphone ailesi serinin 7 modeline kadar büyüdü. Peki, iphone 7’ye kadar geçen 10 yıllık süreçte iphone ne kadar sattı?

Geçmişten Günümüze iphone Ne Kadar Sattı?

İphone satış rakamlarını incelediğimizde, geçmişten günümüze ilk kez 2016 yılında düşüş yaşadığını görüyoruz. Ekran boyutunda değişiklik yapan şirket, iphone satış rakamlarında da yükselmeyi başarmış diyebiliriz. En iyi iphone satış rakamlarının 2015 yılında gerçekleştiğini belirtmeliyiz. 2015 yılında iphone ne kadar sattı derseniz, net olarak 231 milyon adete ulaştığını firma açıkladı. Özellikle büyük ekran telefon kullanmayı seven kullanıcıların dikkatini çekerek satış rakamlarının oldukça yükselmesini sağladı.

iphone ne kadar sattı

Aradan geçen 10 yıllık sürecin sonunda iddialı bir modelle kullanıcıların karşısına çıkması beklenen iphone’un özellikle bu cihazda OLED teknolojisinden yararlanacağı öngörülüyor…

İlk İphone ’un Özelleri Nelerdi?

Hatırlarsınız ki 2007 yıllarının güçlü ismi Nokia’ydı. İlk iphone ’un tanıtıldığı o yıllarda artık kullanıcılar Nokia’nın uzun zamandır değişiklik yapılmayan tuşlu telefonlarından sıkılmışlardı. Aynı şekilde Windows Mobile ekosistemleri de kullanıcılar için sıkıcı gelmeye başlamıştı. Çünkü söz konusu sistemler hem kendilerini tekrar edip duran modeller çıkarıyor, hem de çok yavaş kalıyorlardı.

Apple ise 2007 yılında bir ilki gerçekleştirerek, kapasitif dokunmatik ekran kullanarak geniş ekranlı bir model üretmeyi tercih etti. Sadece bir tane fiziksel tuşu bulunan bu model tamamen ekrandan oluşturuldu. O zamana kadar hiçbir akıllı telefonun sunamadığı müzik deneyimini, kullanıcılarına ilk iphone sunmuştu. Ayrıca wifi üzerinden de hızlı bir şekilde web deneyimi sunulmuştu. O dönemlerde 3G bağlantı çok yaygın olmadığı için ilk iphone ’un 2G bağlantıya sahip olması kullanıcılar için büyük bir eksiklik oluşturmamıştı…

Mobil teknoloji haberleri kategorisinde yayınlanan tüm gelişmelerden haberdar olmak isterseniz, sitemizi sosyal medyalar üzerinden de takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir