Kornea Kardeşliği

AKDENİZ Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirilen operasyonla, bir kornea 2 hastaya ışık oldu.

22 Haziran günü yapılan operasyonla korneanın üst kısmı 21 yaşındaki Mesut Aktan’a, arka kısmı ise 82 yaşındaki Muzaffer Doğan’a nakledildi. Mesut Aktan, 6 yıl önce de sağ gözüne kornea nakli yapıldığını belirterek, “Şimdi ise sol gözüme ön kornea nakli yapıldı. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Uzağı hiç göremiyordum. Kısa süre sonra daha iyi göreceğime inanıyorum. Şimdi her şey daha güzel” diye konuştu.

Yıllar önce geçirdiği katarakt ameliyatı sonrasında sol gözünde görme bozukluğu yaşadığını söyleyen Muzaffer Doğan ise “Gözüme arka kornea nakli yapıldı. Şu an iyiyim, fakat ilerleyen günlerde daha da iyi göreceğime inanıyorum” dedi.

Nakil operasyonlarını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ünal, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın korneasının, iki kişiye ışık olduğunu belirtti. Mesut Aktan’ın gözünde Karetokonus (korneanın dikleşmesi ve incelmesi) hastalığı olduğunu aktaran Prof. Dr. Ünal, “Bu, korneanın arka tabakasının sağlam, ön tarafının bozuk olduğu anlamına geliyor. Diğer hastamızın ise katarakt cerrahisi sırasında gözün arka tarafı bozulmuş, ön tarafı sağlamdı. Dolayısıyla bağışlanan korneayı ön ve arta bölümü olmak üzere ikiye ayırdık” diye konuştu.

NAKİL SAYISI İKİ KAT ARTTI

Korneanın tamamını değiştirmedikleri için vücudun organı reddetme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünal, “Organ reddinin en aza indirilmesinin dışında, hastanın günlük hayata daha çabuk dönmesi sağlanmış oluyor. Daha az dikiş atılıyor, görsel fonksiyonlarına daha çabuk kavuşuyor. Böylece hasta doktora daha az geliyor ve az ilaç kullanıyor. Hasta ameliyat sonrasında konforlu süreç geçiriyor. Bir önemli katkısı da ameliyat sayımız artıyor. Çünkü ülkemizde bağış sayısı az olduğu için bir bağış korneadan iki ameliyat yaparak,ameliyat sayısını ikiye katlamış oluyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir