“Kosova’da Devlet Yetkilileri Yolsuzlukla Mücadele Etmek İstemiyor”

ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen , “Kosova’da yolsuzlukla Mücadele” konulu panelde konuşan, Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Müdürü Hasan Preteni, “Kosova’da…

“Kosova’da Devlet Yetkilileri Yolsuzlukla Mücadele Etmek İstemiyor”

ABD Ticaret Odası’nda düzenlenen , “Kosova’da yolsuzlukla Mücadele” konulu panelde konuşan, Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Müdürü Hasan Preteni, “Kosova’da devlet yetkilileri yolsuzlukla mücadele etmek istemiyor” dedi.

Devlet yetkililerinin mal varlığı beyanının genelde başarılı gerçekleştiğini söyleyen Preteni, sorunu beyanların tasdikinin teşkil ettiğini vurguladı. Vatandaşların, devlet görevlilerinin mal varlığını bilme hakkı olduğuna işaret eden Preteni, görevlilerin mal varlıklarının kaynaklarının açıklanmasının sorun teşkil ettiğini vurguladı. Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Müdürü Hasan Preteni, mal varlığı bildiriminin farklı, mal varlığının kaynağının açıklanmasının farklı olduğuna işaret ederek, mal varlığının kaynağının ispatlanması için hukuki mekanizmanın yetersiz olduğuna dikkati çekti.

Preteni: “Kanunun yürürlüğe girdiği geçen yıl sadece iki yetkili mal varlığı beyanında bulunmadı. Bu yıl mal varlığı beyanında bulunmayanların sayısında artış gözlendiği halde, mal varlığının kaynağını hiç bir yetkilinin beyan etmemesi suç oluşturduğu halde yargı önüne çıkan yok. Bu da devlet görevlilerinin yolsuzlukla mücadele etmek istemediği anlamına geliyor” dedi. Pretini, Kosova Yolsuzlukla Mücadele Ajansı’na, görevlilere ilişkin vatandaşlar tarafınca her geçen gün daha çok şikayet geldiğinin altını çizdi. Preteni, bugüne dek Kosova’da, yolsuzlukla suçlanan sadece bir eski savcının hüküm giydiğini de ifade etti.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ