LoL FPS Arttırma: LoL FPS Sorunu Nasıl Çözülür?

LoL FPS arttırma işleminin 5 farklı yolu var. LoL FPS sorunu yaşıyorsanız bu yöntemleri uygulayarak düşük kare hızıyla ilgili sorunları kolaylıkla çözebilirsiniz. Dünya genelinde ve ülkemizde fazlasıyla popüler olan League of Legends oyununda her ne kadar iyi bir oyuncu olsanız da, yeterli FPS değerlerini alamazsanız oyunu kazanmanızın bir imkânı yoktur.

Sorununuz ister yazılımsal olsun, ister donanımsal olsun bu kılavuzdaki adımları izlediğinizde oyunda istediğiniz hızı elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey aslında oldukça basit. Sadece işlemci ve ekran kartı gibi birimleri optimize etmeniz LoL FPS arttırma için yararlı olacaktır.

LoL FPS arttırma yolları şunlardır;

  • Oyun içi grafik ayarlarını değiştirme
  • Ekran kartı sürücülerini güncelleme
  • Oyun dışı düzenlemeler yapma
  • Lol dosyalarını onarma
  • Donanım yükseltmesi yapma

LoL FPS Arttırma İçin İlk Olarak Oyun İçi Grafik Ayarlarınızı Değiştirin

Oyun sırasında FPS değerimizi yükseltmek için yapılması gereken ilk şey oyun ayarlarını değiştirmektir. Bu herkes için kolay gözükse de bazı ince detayları vardır. Siz otomatik grafik ayarını düşük kademesine getirseniz bile aşağıdaki bazı seçenekler yüksekte kalmış olabilir.

Genelde unutulan ve 5- 10 FPS arasında kazanç sağlayacak olan ayarlar; kenar yumuşatma ve dizey senkronizasyon özelliklerini kapalı hale getirmektir. Bunun için “Video” ayarlarına girin ve her iki özelliği de devre dışı bırakın. Ayrıca LoL’deki kare hızınız inanılmaz derecede düşükse, oyun çözünürlüğünü değiştirmeniz de LoL FPS arttırma için iyi bir seçenektir.

LOL’de düşük FPS alıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey video ayarlarını kontrol etmek.

Oyun içi grafik ayarları ile ilgili son bir ayrıntı! Eğer oyunu pencere modunda oynuyorsanız FPS kaybını sağlayan nedenlerden biride budur. Oyunu tam ekran oynamanız gözle görülür değişiklik yapacaktır. Pencere modunda oynandığı zaman ise bilgisayar hem oyunu, hem de masaüstünü aynı anda göstermeye çalıştığı için fazladan zorlanacaktır.

Ekran Kartı Sürücülerinin Güncel Olduğundan Emin Olun

Ekran kartı sürücünüzün güncel olması, FPS sorununun ortadan kalkması için büyük bir öneme sahiptir. Eski güncellemesinde olan ya da hiç güncellenmemiş ekran kartları, oyunlarla tam anlamıyla adapte olamadığı için FPS değerinde azalamaya yol açar. Çünkü bu sürücüler daima sistem optimizasyonları ve entegre hata düzeltmeleri içerir ve bu nedenle onları güncel tutmak LoL FPS arttırma konusunda kesinlikle sizin yararınızadır.

Sürücüleri güncellemek için atacağınız adımlar, sahip olduğunuz GPU markasına bağlıdır. Ekran kartınızın adını bilmiyorsanız, “Windows + R” tuşlarına basıp çıkan kutucuğa “dxdiag” yazmanız gerekmekte. Daha sonra ekran sekmesine gelin ve ekran kartınızın modeli orada yazıyor olacaktır.

Ekran kartınızın marka ve modelini öğrendiğiniz zaman Google ya da başka kullanıldığınız bir arama motoruna, marka (NVIDIA, AMD, Intel gibi) ve modelinizi yazarak resmi internet sitelerinden güncel sürücülere ulaşabilirsiniz. Dosyaları indirip kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra ekran kartı sürücünüz güncellenmiş olacaktır.

FPS Sorunu Oyun Dışı Düzenlemelerle Giderilebilir

Ekran kartı güncellemenizi yaptıktan sonra istenilen FPS değerine ulaşamadıysanız, sıradaki adımımız Windows veya LoL’ün kendisinde değişiklikler yapmak. Oyununuzu açmadan önce arkada olan uygulamaları kapatmanız bilgisayarınızın rahatlamasını ve dolayısıyla LoL FPS arttırma amacınıza ulaşmanızı sağlar.

Bazen kapatma emri verdiğiniz programlar size kapanmış gibi görünse de tam anlamıyla kapanmayıp sistemin arkasında çalışmaya devam eder. Bu çalışma esnasında işlemci ve RAM’den belirli bir miktar tüketmeye devam eder. Görev yöneticisine girip gelişmiş ayarlardan arkada açık kalan programları dikkatli bir biçim de (yanlış dosyayı kapatırsanız bilgisayarınızı aç kapa yapmak zorunda kalabilirsiniz) kapatın. Bu biraz daha hız artısı sağlayacaktır.

LoL FPS Arttırma İçin Görev Yöneticisi > İşlemler > League’in .exe Dosyasına Sağ Tıkla> Oyunun Önceliğini Gerçek Zamanlı Olarak Ayarla 

LoL FPS sorunu için yapacağınız bir başka düzenleme de, oyunu açtıktan sonra görev yöneticisinden League Of Legends dosyası (Resimde görüldüğü gibi dosya türü Uygulama) üzerine sağ tıklayın. Ayar kısmında olan “Gerçek Zamanlı” seçeneğini işaretleyin. Yaptığınız bu işlem işlemcinizin gücünün büyük bir çoğunluğunu League Of Legends’e vermesini sağlayacaktır.

Son olarak oyun içinde bulunmayan ancak League’in kurulum klasöründe bulunan yapılandırma dosyasını da ayarlayabilirsiniz. Unutmayın ki: Yapılandırma dosyası içerisinde ayar yapılabilecek çok fazla seçenek var. Bu nedenle her birini araştırıp incelemeniz ve ondan sonra değişiklik yapmanız daha yararlı olacaktır. Bu ayarlardan bazıları; Inking’i 0, EnableGrassSwaying’i 0 ve PerPixelPointLighting’i 0 olarak değiştirmektir.

LoL Oyun Dosyalarına Onarım Yapın

LoL FPS arttırma listemizde ki ilk üç maddeyi yaptınız ama bir fayda alamadınız mı? Ümitsizliğe kapılmayın LoL FPS sorunu için daha yapılacaklar bitmedi. Oyunun düzenli gelen yamalarından dolayı dosyalarında bir sorun oluşmuş ve bu FPS kaybına neden oluyor olabilir. Neyse ki bunun çözümü oldukça kolay!

  1. League Of Legends’i açın ve hesabınıza giriş yapın.
  2. Girişinizi yaptıktan sonra sağ üst tarafta bulunan çark simgesine tıklayın.
  3. Karşımıza çıkan istemci ayarlarından genel sekmesinin altında bulunan ‘Tam Onarım Başlat’ düğmesine tıklayarak dosya onarımını başlatın.
  4.  Bu yapmaya başladığımız işlem sisteminizin ne kadar güçlü olduğuna ve kaç dosyanın bozuk olduğuna bağlı 5 dakika ile 30 dakika arasında sürebilir.

League Of Legends FPS arttırması için gereken her şeyi yaptınız ama verimli bir sonuç alamadıysanız maalesef yeni bir ekran kartı almanız gerekmektedir. Aslında bir video oyununu iyi çalıştırabilmesi için tek donanım ekran kartı değildir.

PC’de oynabileceğiniz alternatifler arıyorsanız En İyi Strateji Oyunları listesine göz gezdirebilirsiniz. Şimdiye kadar ki en popüler 10 oyunu bu listede derledik…

Donanım Yükseltmesi Yaparak LoL FPS Arttırma

Oyunlar içerisinde performansı en çok etkileyen iki temel parça vardır. Ekran kartı ve işlemci. Bunlar kesinlikle LoL FPS arttırma denkleminin hayati bileşenleridir. Bazı eski bilgisayarlar da, hard diskin performans kaybı yaşadığından dolayı LoL FPS sorunu oluşturduğu bilinmekte. Donanım değiştirirken hard diskinize de baktırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir