MOBİL CİHAZ SOĞANDAN ŞARJ OLUR MU?

Mobil cihazını soğanla şarj eden Owen Luis, yaptığı deney ile sebzeleri kullanarak elektrik enerjisi üretilebileceğini kanıtladı. Soğan kullanarak işe başlayan gencin deneyi, elindeki cihazı sanki bir prize takılı gibi kullanmasıyla tamamlandı. Peki, Owen Luis bunu nasıl başardı?

MOBİL CİHAZINI SOĞANLA ŞARJ ETTİ

Teknoloji severler tarafından popüler olan bu görüntüler, sebzelerle elektrik enerjisi üretebileceğini düşünen bir gencin deneyine aittir. Owen Luis isimli genç, arkadaşının verdiği fikir sayesinde bir sebzeyle deney yaparak bu düşünceyi kanıtlamak istedi.

mobil şarj etme
mobil şarj etme

Mobil cihazını soğan kullanarak şarj edebileceğini savunan Owen Luis, soğanın her iki tarafından da eşit delikler açarak deneyine başlıyor. Üstelik bunun için teknolojik cihazlar da aramıyor. Basit bir tornavida ile deneyinin ilk adımını tamamlıyor. Ardından soğanı herhangi bir enerji içeceği ile dolu kaba bırakarak, yarım saat kadar kimyasal reaksiyona geçmesini bekliyor.

haberler
haberler

SEBZELERİN HEPSİNDE İYON BULUNUYOR

Owen Luis, mobil cihazını şarj etmek için soğanı enerji içeceğinin içerisine bırakarak bunu nasıl başarıyor? Sebzelerin tamamında iyon bulunuyor. Owen Luis’in soğanı içerisine bıraktığı enerji içeceği, sebzede bulunan iyonları harekete geçirebilecek bir takım karışımlara sahip. Dolayısıyla uygun şartlar sağlandığında sebzelerdeki iyon miktarı ile enerji içeceğini bir araya getirdiğimizde, teorik olarak elektrik enerjisinin açığa çıkması muhtemel.

Mobil cihazı soğandan şarj etme deneyinde kullanılan yöntemde önemli olan kısım; sebzeyi en az yarım saat enerji içeceği içerisinde bekletmektir. Sonrasında ise soğanı ıslak hiçbir yeri kalmayacak şekilde iyice kurulamakta oldukça önemlidir.

teknoloji-haberleri
teknoloji-haberleri

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda mobil cihazın USB kablosunu soğana batırarak, adeta bir prize takılıymış gibi çalıştığını göreceksiniz. Türkiye’nin en iyi teknoloji portalı mobilteknoport.com‘un yapmış olduğu ilginç haberleri kaçırmak istemiyorsanız sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz…

BURCU SAĞLIK 

MTP Editörü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir