NANO TEKNOLOJİ NEDİR |NERELERDE KULLANILIR?

Nano teknoloji nedir, kullanım alanları nerelerdir ve nanoteknoloji ile ilgili haberlerde yer alan paylaşımlar nelerdir? Nano teknoloji alanına dair tüm bilgileri ve haberleri sitemizde bulabilirsiniz.

NANO TEKNOLOJİ NEDİR?

Haberler sekmesinde sık sık gündeme gelen nano teknoloji, moleküllerin ve atomların en küçük birimlerini ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. En yaygın tanımı ise maddenin atomik seviyede kontrolüdür. Nano kelimesinin kökü Yunancadan gelmektedir. Anlamı ise cücedir. Teorik olarak milimetre ölçü biriminin milyonda biri olan nanometre, metrenin milyarda biri kadar uzunluğa sahiptir. Uzunluğu daha iyi kavrayabilmek için insanın saç teli ile kıyaslayabiliriz. Çünkü nanometre yaklaşık saç telinin on binde biri kadar etmektedir.

Nano teknoloji nedir konusunu biraz açmak gerekirse, mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirmek ve yeni maddeler oluşturmaya çalışmak yada atom üzerine atom koyarak yeni maddeler oluşturmak diyebiliriz. Farklı madde oluşumu, doğadaki atomik dizilimin taklit edilmesiyle veya kopyalanarak hareket ettirilmesiyle sağlanabilir. Günümüzde nano teknolojiye olan ilginin artması ve çalışmaların hızlanması bu düşünce doğrultusundadır.

Nanoteknoloji nedir sorusundan sonra nano teknoloji nerelerde kullanılır sorusu da oldukça önemlidir. Çünkü birçok dalda mevcut sınırları kaldırabilen bu alan, kömür gibi bir maddenin moleküllerini değiştirerek elmas elde edilmesini sağlayabiliyor.

NANO TEKNOLOJİ NERELERDE KULLANILIR?

Nanoteknoloji günümüzde biyoloji, kimya, fizik, elektronik, tıp, bilgisayar ve malzeme bilimi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Gün geçtikçe kullanım alanı genişleyen nano teknoloji, özellikle tıp alanında oldukça faydalı olmuştur.

Teorik ve kamu işlerinin birleşmesiyle 1980 yıllarında bilim dalı olarak ortaya çıkan nano teknoloji, her ne kadar kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecekte daha yaygın olacağı ortada. Bilim adamlarının uzun vadeli görüşlerine göre nano boyutunda olan yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılmasıyla yeni bir nanoskopik dünyayla köprü kurulabilir.

Nano teknoloji nerelerde kullanılır sorusunun yanıtı, insan hayatında köklü değişimlere neden olabileceği için oldukça geniştir. Örneğin geleceğin en büyük sorunlarından biri kullanılabilir su kaynakları olacaktır. Nanoteknoloji ile kullanılabilir su kaynakları kendisini yenileyebilecek olması, bu alanın çağımızın anahtar teknolojisi olduğunu kanıtlamaktadır. Diğer bir örnek ise nanomateryallerin üretimi üzerinden verilebilir. Çünkü bu materyallerin üretimiyle daha sağlam ulaşım araçları imal edilebilir. Aynı şekilde paslanmayan, kirlenmeyen ve hatta kendi kendini temizleyebilen giysiler üretilebilecektir.

NANOTEKNOLOJİNİN YARARLARI NELERDİR?

Nano teknoloji ile hayatımızda köklü değişimlere hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Çünkü herkesin kendine özgü bir bilgisayar ürettiği ve komutlar verdiği sistemleri bu teknoloji ile düşlemek mümkün. Sonuçta nanoteknolojiyi besleyen ilk kavramların bulunduğu yıllardan bu yana oldukça önemli modern gelişmeler bulunmaktadır.

Araştırmalar tarafından öne sürülen yaklaşımlara göre atomlar sonsuz kere tekrar tekrar dönüştürülebilir. Bu yaklaşım doğrultusunda merak konusu olanlar ise para birimleri ve sermayelerin ticari hayatı ne yönde şekillendireceğidir. Sonuçta belki de bu teknoloji ile doğada taklit edilmeyen hiçbir madde kalmayacak.

Haberlerde yer aldığı gibi nano teknoloji sayesinde daha fazla üretim ve daha az maliyet sağlanabilir. Bu da yaşam kalitesinin artabilmesi için önemli bir etkendir. Nano teknoloji her anlamda daha güvenli ve daha sağlıklı bir yaşam sunar. Ülkemizde şu anda önemli adımlar atılarak, hızla çalışmalar sürmektedir. Nanoteknoloji çalışmaları sonuç buldukça maliyet ve zaman kaybı en az seviyelere düşebilir. Nano teknoloji nedir, haberlerde yer alan paylaşımlar nelerdir ve nanoteknoloji nerelerde kullanılır konularına dair merak ettiklerinizi yorum bölümüne bırakabilirsiniz.

One Yorum “NANO TEKNOLOJİ NEDİR |NERELERDE KULLANILIR?
  1. Nanoteknoloji biyoloji, kimya, fizik, elektronik, tıp, bilgisayar ve malzeme bilimi gibi birçok alanda kullanılan ve kullanım alanı giderek artan bir teknoloji olduğu için yaşantımızda köklü değişiklere neden olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir