NFC Nedir | htc nfc

NFC pek çok kullanıcı tarafından bilinmemesine rağmen akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte karşımıza çıktı. Aslında uzun süredir kullanımda olan NFC hala pek çok kullanıcı tarafından bilinmiyor. Bu nedenle NFC ne demek sıkça aranılan bir soru haline geldi.  Teknoloji konusunu takip eden kişilerin sorduğu bu soru özellikle HTC NFC ile ilgili karşımıza çıkmaktadır.

NFC nedir kısaca açıklamak gerekirse, çok kısa mesafede çalışan bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Bu kelimenin açılımı ise, ‘Near Field Communication’. Türkçesi de, ‘Yakım Alan İletişimi’ olarak lanse edilir. Birçok akıllı telefon kullanıcısının göz ardı ettiği bu teknolojik yenilik, uzun süre önce cihazlardaki yerini aldı.

NFC Nedir ? Nasıl Geliştirildi?

NFC nedir sorusunu, ”çok kısa mesafede çalışan kablosuz iletişim özelliğidir” diye cevapladıktan sonra bir de bu nfckonunun nasıl ortaya çıktığına bakalım. NFC terimi 2002 yılı sonunda ilk kez teknoloji dünyasına girdi. Philips ve Sony markaları tarafından geliştirilen bu kablosuz teknoloji sonraki dönemde yaygınlaştı. 2003 yılı sonlarında bu konu, kablosuz iletişim standardı olarak kabul gördü. NFC ne demek konusunda araştırma yapan kullanıcılar kısa sürede yanıt buldular. Çünkü 2003 yılındaki geliştirmeden sonra Nokia ile Sony markaları tarafından NFC Forum kuruldu. Bunun en büyük amacı ise görüş alışverişi yapılarak bu teknolojinin daha da gelişmesini sağlamaktı. Bu iletişim standardı akıllı telefonlar sayesinde tekrar gündeme geldi. Özellikle HTC NFC ile ilgili bu tarz cihaz kullananları konuyu gündemde tuttu.

Kablosuz iletişim teknolojisi konusunda en fazla bilinenler Bluetooth, Wifi gibi teknolojilerdir. NFC, bunlara göre daha zayıf çalışmakta ve özellikle de mesafesi oldukça dardır. Bu teknolojide cihazlar arasındaki mesafe 4 cm’den fazla olmamalıdır. Yani cihazların mutlaka yan yana bulunması gerekir diyebiliriz. Bu teknolojinin artısı ise farklı alanlarda kullanılabilmesidir.

NFC Nerelerde Kullanılır?

NFC nedir sorusunun yanıtı sadece veri alışverişinde kullanılan kablosuz teknoloji değildir. Bu özellik, son dönem akıllı telefonlarda mobil ödeme konusunun yaygınlaşmasıyla birlikte çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Yani, alışveriş ödemelerinde bu özelliği açıp akıllı telefonunuzla mobil ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda yaygınlaşması beklenen çipli kimliklerle de daha hızlı işlem yapabilme imkanı sunmaktadır. NFC ne demek sorusu bu şekilde geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu teknoloji daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Özellikle HTC cihazı sahipleri HTC NFC konusuyla daha da kolay işlem yapabilecekler. Böylece NFC özelliğinin birçok alanda kullanıldığını görmüş olduk.

NFC özelliğiyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de NFC etiketler konusudur. Çünkü bu etiketler kullanıldığında işlemler çok daha hızlı yapılmaktadır. Dolayısıyla akıllı telefonunuzda NFC özelliğini aktifleştirerek etikete yaklaştırmanız durumunda işleminiz anında gerçekleşecektir. Bu özellik sizlere hızlı ödeme imkanının yanı sıra güvenli ödeme imkanı da sunar. Burada mesafe konusuna dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle alışverişlerde mesafe konusuna özen göstermenizde büyük fayda var.

NFC Mobil Dünyada!

NFC nedir diye soran özellikle HTC NFC kullanıcı sayısı son dönemde artmıştır. Çipli kimlik kartlarının yaygınlaşması ile bu sayı daha da artacak gibi görünüyor. Ayrıca yakın mesafeden kilit açma konusunda da, bu özellikten faydalanıldığı biliniyor. Aslında NFC nedir sorusunun diğer bir cevabı da alışveriş yapmaya olanak sunan teknolojidir. Cihazınızda bulunan NFC özelliğini açık konuma getirerek bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Telefonunuzda bulunan bir uygulamayı açmak için NFC etiketine yaklaştırmanız yeterli olacaktır.

NFC teknolojisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak bu teknolojiyi uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle, alışveriş hızının arttığı günümüzde bu mobil ödeme yöntemini tercih edebilir yada iki cihaz arasında veri alışverişi için kullanabilirsiniz. HTC NFC ile ilgili sormak istediklerinizi yoruma bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir