Numara Engelleme Android’de Nasıl Yapılır?

Numara engelleme, sadece çağrı yada kısa mesajla rahatsız eden cep telefonu numaralarını engellemek için kullanılmıyor. Facebook’ta veya diğer platformlarda Android cihazımızla oyun oynarken de bu özelliğine ihtiyaç duyuyoruz. Size özel numara engelleme konusunda yaptığımız araştırma sonucunda kullanabileceğiniz yöntemleri ve programları aşağıda paylaştık.

Numara Engelleme Android Cihazlarda Nasıl Çalışır?

Android‘de Facebook veya diğer platformlar üzerinden oyun oynadığımız sırada telefonun, telefon özelliğini unutabiliyoruz. Bu nedenle oyunun en heyecanlı olduğu anlarda istemediğimiz çağrılara veya kısa mesajlara maruz kalabiliyoruz. Oysa Android’de bu çağrıları engellemenin çok basit yolları bulunuyor.

Telefondan numara engelleme stok Android’lerde çağrı geçmişi listesinden yapılabiliyor. Telefon uygulamasını açtıktan sonra istemediğiniz numaraya uzun dokunarak, ”numarayı engelle” seçeneğini işaretlemeniz kişiye özel numara engelleme için yeterli oluyor.

Listenizde bulunmayan numaraları engellemekte çok kolay! Öncelikle cihazınızın telefon uygulaması açın. Sağ üstte yer alan menü düğmesine dokunarak, ”Ayarlar” ardından da ”Çağrı engelleme” yollarını izleyerek telefondan çağrı engelleme özelliğini aktifleştirebilirsiniz.

SİZE ÖZEL NUMARA ENGELLEME PROGRAMI

Telefondan çağrı engelleme işlevinin konumu, Android üretici firmanızın yaptığı kişiselleştirmeye göre değişebildiği için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler işe yaramıyorsa, bu konuda daha kapsamlı bir çözüme ihtiyacınız var demektir. Size özel numara engelleme programı adı altında seçtiğimiz aşağıdaki uygulamalara göz atmanızı öneririz.

Call Blocker Free, beyaz liste ve kara liste yoluyla istemediğiniz numaralardan çağrı gelmesini engelliyor. Özellikle, sadece belirli aramaları kabul etmek isteyen Android kullanıcıları için Call Blocker Free iyi bir seçenek.

Mr. Number ise sürekli rahatsız edilen kullanıcıların üç genel kategoride numara engelleme yapmasına izin veriyor. Bu kategoriler, spam (can sıkan numaralar), bilinmeyen numaralar ve sahtekarlık (tehlikeli numaralar) olarak listelenmiş. Telefondan numara engelleme konusunda tamamen ücretsiz sunulan bu uygulama ile görmek istemediğiniz numaraları kategorisine göre seçebilirsiniz.

Son olarak size çağrı engelleme konusunda önerebileceğimiz uygulama Truecaller. Bu uygulama diğerlerine göre daha kapsamlı hizmet veriyor fakat kurulumu biraz uzun sürüyor. Çünkü telefondan numara engelleme için bir hesap oluşturarak, cep telefon numaranızı doğrulamanızı istiyor. Tabi Facebook, Linkedin, Google ile oturum açmakta mümkün.

NUMARA ENGELLEME PROGRAMI TRUECALLER

Truecaller, ana ekranda herhangi bir numara hakkında almanıza ve istenilmeyen numaraları engellemenize olanak sağlıyor. Ayrıca block sekmesinden diğer kullanıcıların şikayetçi olduğu numaraları ve gizli aramaları da reddedebiliyor, isterseniz sessize alabiliyorsunuz.

Truecaller ile Android’de numara engelleme nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız!

numara engelleme

Özel numara engelleme konusunda kullanıcılarına kapsamlı özellikler sunan Truecaller, tüm 800’lü numaraları reddetme özelliğine de sahip. Bazı kullanıcıların gözde numara engelleme programı olan Truecaller belirli bir alan kodunu da engelleyebiliyor.

Truecaller, numara engelleme programı adı altında önerdiğimiz önceki uygulamalara göre daha kapsamlı bir çözüm sunuyor. Bu uygulamanın metin mesajları işlevini kullanmak istiyorum derseniz, Truemessenger adlı aynı firmanın uygulamasını da deneyebilirsiniz. Fakat çağrı engelleme adına rakiplerine kıyasla komple çözüm sunan Truecaller, özel numara engelleme özelliği sayesinde çoğu kullanıcının vazgeçilmezi olmuş durumda.

Numara engelleme programı Truecaller’in bir diğer avantajı ise çağrılar size ulaştığı anda bilgi verebilmesidir. Çünkü ilk başta anlattığımız çağrı engelleme işlemini Android cihazınızın telefon uygulamasından yaptığınızda, gelen aramalar otomatik olarak engellenir kısa mesajlar geldiği gibi silinir. Numara engelleme konusunda kesin çözüm arıyorsanız, Truecaller’i tavsiye ederiz. mobilteknoport.com’un anasayfasına giderek, en güncel teknoloji haberlerini okuyabilir yada Mobil Dünya kategorisinden en son çıkan telefonları inceleyebilirsiniz. Mobil Dünya kategorisine gitmek için tıklayınız.

Yazan: Burcu Sağlık

  MTP Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir