Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Numara engelleme nasıl yapılır , mobil kullanıcıların en fazla merak ettiği konulardan biridir. Çünkü Bazı numaraları engelleme ihtiyacı zaman zaman hepimizin duyduğu bir şeydir. Bununla birlikte bir dönem için belirli numaraları engellemek ve daha sonra engeli kaldırmak da söz konusu. Yani bir numarayı engellediniz diye bu engelin sonsuza kadar devam etmesi de gerekmiyor. GSM operatörlerinin çağrı engelleme hizmetleri aracılığıyla yada mobil cihazınızın uygulamalarıyla engeli kaldırabilirsiniz.

Numara engelleme işlemi, günümüzde gerek GSM operatörünüz üzerinden gerekse de mobil akıllı telefonunuzun özellikleri aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Üstelik GSM operatörlerinde özel numara engelleme veya diğer adıyla gizli numara engelleme işlemini yapmanız da mümkün.

 

Numara Engelleme Nasıl Yapılır ? Operatörlerin Numara Engelleme Hizmetleri

numara engelleme nasıl yapılır

Numara engelleme işlemini Turkcell ve Avea gibi operatörler üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz fakat ne yazık ki henüz aynı işlemi Vodafone üzerinden gerçekleştirmek söz konusu değil. Özel numara engelleme işlemini ise tüm operatörler üzerinden yapabiliyorsunuz. Peki, GSM operatörlerinin hizmetleri aracılığıyla numara engelleme nasıl yapılır?

Turkcell’de tek bir numara yönelik engelleme işlemi CAGRIENGELLE telefon numarası şeklinde yazılarak ve bu mesaj 2222’ye gönderilerek gerçekleştirilirken, Turkcell’de bu işlemin aylık maliyeti 1.99 TL olarak bütçenize yansıyor.

Avea’da ise aynı mesaj kalıbını 5555’e yollamanız gerekiyor. Avea üzerinde bu işlemin tutarı ise aylık 0.99 TL’dir.

Vodafone’da yukarıda da belirttiğimiz gibi tek veya birkaç kişiye yönelik numara engelleme işlemi yapmak söz konusu değil. Ancak gizli numara engelleme hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Bu işlem için Vodafone’da GIZLI AC yazarak 7046’ya yolladığınızda ve gizli numaralardan bir arama geldiğinde, bu kişiye gizli numaradan arama kabul etmediğiniz cevabı gidiyor. Vodafone numara engelleme konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Akıllı Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Mobil telefonlarınız üzerinden de numara engelleme işlemini yapmanız söz konusu. Yani eğer akıllı telefonunuzda bu özellik bulunuyorsa, GSM operatörüne gerek kalmadan çağrı engelleme işlemini yapabilirsiniz. Ancak özel numara engelleme veya diğer adıyla gizli numara engelleme işlemi içinse mutlaka GSM operatöründen bu hizmeti almanız gerekmekte.

Mobil telefonlarda numara engelleme işlemi bir numara sizi aradıktan sonra o numaranın üzerine basılı tutmanız sonucunda çıkan özellikler ile gerçekleştirilebiliyor. Telefonunuzun marka ve modeline de bağlı olarak numarayı engelle gibi bir seçenek arayabilirsiniz. Android’de numara engelleme nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi almak ve kullanılan popüler uygulamaları görmek için tıklayınız.

Gizli numara engelleme veya özel numara engelleme işlemini *253# numarasından da gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir