Öğretmenler BİT Kullanımında Doğru Yolda mı ?

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Avrupa eğitim politikalarında, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” konusunda hem öğretmenleri hem de öğrencileri oldukça iyi bir eğitimden geçirmek ilk sıralarda yer almaktadır. Kaliteli bir eğitim neticesinde hem öğretmen hem de öğrenci, evrensel bir bakış açısıyla, teknolojiyi amaç değil araç edinerek ilerleye bilmektedir.

Artık bir köy ya da bir şehirle değil, tüm dünya ile irtibat halinde olduğumuz bir çağda yaşıyoruz.Tüm dünya ile irtibat kurmamızda öne çıkan argümanlar genellikle mobil ve teknoloji bazlı araçlardır. Bu araçlar eğitim konusunda çok büyük değişimlere sebep olmuştur. Avrupa ülkeleri bu gelişmeler bağlamında, gerekli önlemleri hem ekonomik anlamda hem de teknik altyapı ve doğru eğitim çerçevesinde ele alarak değerlendirmektedir.

Dünyaya mobil ve teknoloji araçları sayesinde, hem olumlu hem de olumsuz etki söz konusudur.” Bilgi ve İletişim Teknolojileri” eğitimi bu safhada çok büyük önem arz etmektedir. Bir ülke olarak bu eğitimin neresinde olduğumuzu doğru olarak tespit etmek zorundayız. Aksi taktirde dünya bizi ya eğitimli ,nitelikli insan kitlesi olarak ya da barbar insanlığa kötülük düşünen bir topluluk olarak algılayacaktır.

Dünyanın bizim hakkımızdaki algısı, hem ekonomik hem sosyal hem siyasal anlamda BİT eğitimleri çerçevesinde olacaktır. Eğer nitelikli bir BİT kullanan topluluk oluşturulabilirse dünya bize olumlu sinyaller gönderecektir. Mobil ve teknoloji eğitiminde , doğru yerde değil isek dünya her konuda bize eksi yönde not verecektir. Bu durum hem ülkemiz hem gelecek nesillerimiz adına çok olumsuz bir etkiye sebep olacaktır.

TÜRKİYE’DE ÖĞRETMENLER BİT KULLANIMINDA YETERLİ BİLGİ VE DONANIMA SAHİPLER Mİ?

Öncelikle BİT eğitimini verecek olan kadronun, bilgi ve teknoloji dünyasını etkili ve doğru bir uygulamayla kullanmaları gerekmektedir. Ülkemiz öğretmenleri “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” hususunda yeterli ve etkin bir donanıma sahip değiller. Yeterli bilgi ve donanıma sahip olmayan öğretmen kadrosu ile, aynı zamanda öğrencileri eğitmeye ve onları “Bilgi iletişim teknolojileri” ni kullanmaya teşvik edilmektedirler. Teşvik edilmesi güzel bir durum ama; nitelikli bir öğretmen kadrosuyla yapılmayan bu girişim boşa kürek çekmekten ibarettir. Okullarda “Bilişim ve Teknoloji” derslerine giren çok sayıda müzik,beden eğitimi,matematik vb. daha bir çok alan dışı öğretmen var. Bu öğretmenler gerekli donanıma sahip olmadıkları gibi mobil ve teknoloji kullanımında öğrencilere yanlış bilgiler de aktarabiliyorlar.

Özetle şunu belirtebiliriz ki, ülkemiz mobil ve teknoloji dünyasında, nitelikli bir kullanım kadrosuna sahip değil. Mobil ve teknolojilerinin dünyaya yön verdiği bir zaman diliminde öncelikli yetiştirilecek kadronun “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” konusunda tam not almış olmaları gerekmektedir.

Umarız ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi konusunda,yetkililer bu konularda çok geç kalmadan gerekli adımları atarlar. Eğitim sistemimizin eksi yönlerinden biri olan mobil ve teknoloji kullanımı konusunda, örnek ülkeler incelenerek gerekli adımlar atılırsa daha kısa sürede bu eksiğimiz giderilecektir diye umut ediyoruz.

 MTP

info@mobilteknoport.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir