Oruç ve Faydaları

Oruç ve Faydaları

1- Aç duranın basireti açılır. Anlayış kabiliyeti artar. Hadis-işerifte, (Aç duranın idraki artar, zekası açılır) ve (Tefekkür,ibadetin yarısı, az yemek ise tamamıdır) buyuruldu. (İ. Gazali)

Çok yiyen çok uyur, çok uyuyanın da ömrü boşa geçer. Çok yiyenin zekası vezihni dumura uğrar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:(Çok yiyip içeni Allahü teâlâ sevmez.) [İ.Gazali]

 

2- Açlık, kalbde incelik doğurur. Hadis-i şerifte, (Az yiyenin içi nurladolar) ve (Allahü teâlâ, az yiyip içen ve bedeni hafif olan müminisever) buyuruldu. (Deylemi)

 

3- Açlıkta arzular kırılır, nefs uysallaşır. Çok yemek, gafleti doğurur.Azgın bir atı zaptetmek zor olduğu gibi, çok yedirmekle nefsi zaptetmek dezordur. Açlıkla terbiyesi kolaylaşır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:(Az yemekle kalbinizi ihya edin!) [İ.Gazali]

 

4- Tok olan şefkatsiz ve merhametsiz olur. Tok, açın halinden anlamaz. Çok yiyensert ve katı kalbli olur. Hadis-i şerifte, (Çok yemekle kalbiniziöldürmeyin!) ve (Allahü teâlâ doyduktan sonra yiyip, midesini bozanabuğzeder) buyuruldu. (İ. Gazali)

 

5- Sinirlerine hâkim olan huzurlu olur. Açlık, günah işleme arzusunu kırar,kötülük etmeye mani olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:(Aç ve susuz durarak nefsle cihad, Allah yolunda cihad gibidir.) [İ.Gazali]

 

6- Çok yiyen çok su içer. Çok su içen çok uyur. Ömrü uyku ile geçer. Çokuyku da dünya ve ahiret kazancına mani olur. Açlık, sinirleri uyanık, zindetutar. Tokluk ahmaklığa yol açar, okuduğunu anlaması ve hatırında tutması zorolur. İki günde üç öğün yemek normaldir. Yani, bir gün sabah-akşam, öbür günöğle vakti yemelidir. (Teshil-ül-menafi)

 

7- Çok yiyip göbek bağlamak zararlıdır. Peygamber efendimiz göbekli birine,(Bu fazlalık başka yerde olsaydı, daha iyi olurdu) buyurdu. (Hakim)

 

Yiyip içme ilmini öğrenmek, ibadet ilminden önce gelir. Beden sağlam olursa,dünyada rahata kavuştuğumuz gibi, sağlam vücutla daha çok hizmet etme imkanıolacağı için, ahireti kazanmaya da sebep olur. İki cihan saadeti için midemizidüşünmek gerekir. Acıkmadan yememeli, doymadan kalkmalıdır! İlim ve amel, azyemekte, kalb temizliği az uyumakta, hikmet az konuşmaktadır.

Az yemek ustalık, çok yemek hastalıktır. Evliya az uyur, az yer, az içer,sıratı kuş gibi geçer. Çok yiyen çok uyur, herkesten tembel olur. Çok yemekheder, çok uyumak kederdir. Çok yemek zihni çalıştırmaz, çok uyumak menzileulaştırmaz. Az yiyenin kalb gözü körleşmez, açlıkla hastalık birleşmez.

 

Az yemek, meyveli bir ağaçtır, hasta kalblere ilaçtır. Az yemek, nefsaniarzuları öldürür, kalbe ferahlık verir, ahirette güldürür. Az yemektembellikten uzaklaştırır, bilgi kazanmayı kolaylaştırır. Az yiyenin kalbindehikmet kapıları açılır, ağzından inci mercan saçılır. Çok yemek akıl içinkıtlıktır, zeka için sakatlıktır. Oburluk insana düşman olur, çok yiyenlerpişman olur.

Az yemek, insan için nezafettir, zihni açan firâsettir. Çok yemek, çok uyumak,çok konuşmak, kalbe sıkıntı verir, mide şişer, kalb ölür, acıkınca tekrardirilir. Çok yiyen çok uyur, çok uyuyan çok konuşur, çok konuşan nimettenmahrum olur. Çok yemek mideyi bozar, midesi bozulanın dertleri azar. Bilenbilir, deli bile acıkınca aklı başına gelir. Az yemek nefse zindan, kalbegülistandır. Çok yiyen unutkan olur, yüzü gülmez somurtkan olur.

 

Midenin esiri olmakKim ki hep yemek fikrini güder, aklını nefse esir eder. Mideye olmak esir,aklı ve şuuru giderir. Kim az yemekle yarışır, evliyaya karışır. Çok yiyen oburolur, kalb evi kabir olur. Seni taşıyacak kadar yemek ye, sen onu taşıyacakmiktar yeme! Şunu iyi bilesin, yemeği sen yiyesin, yemek seni yemesin! Eğer senonu yersen, hepsi derman olur, yemek seni yerse hepsi dert ve duman olur. Beninsanım demeli, yemek için yaşamamalı, yaşamak için yemeli. Oruçtur vücudunzekatı, çok yiyenin bozulur sıhhati, azalır şefkati, tükenir takati.

 

Az yemek bedenin istirahatı, az uyumak ruhun rahatı.

 

Çok yiyerek kalbini öldürme, şeytanı kendine güldürme! Çok yemek, organları çokçalıştırıp yıpratır, tedavi için doktor aratır. Çok yiyen hakikati göremez,haramlardan çekinemez. Haram yiyenin işleri harama yönelir, her bela haramdangelir. Helalden bile fazla yiyenin yersiz olur sözleri, hem de ibretsiz bakargözleri. Deme çok yemek çok yakıt olur, çok yiyenin anlayışı kıt olur.

Çok yiyenin az olur ibadeti, kaçırır ebedi saadeti. Çok yiyenin gözü doymaz,ibadetten zevk duymaz. Çok yemek tohumudur her derdin, az yemek ilacıdır herferdin.

 

Az ye, az uyu, az söyle, nimete kavuşulur böyle. Çok yiyenin diridir nefsi,gönlü uyur çıkamaz sesi. Gönlü uyandırmak için bu sözü tutmalı, az yiyereknefsi uyutmalı. Çok yiyen kötü fikirler güder, her an günaha meyleder. Gafletistersen durma mideyi doyur, çünkü tok yatan çok uyur. Çok yemeyi unutmalı, sıksık oruç tutmalıdır.

 

Oruç tutmak faydalıdır

Sual: Orucun vücuda zarar verdiği söyleniyor. Dinimiz zararlı şeyi emredermi?CEVAPAllahü teâlâ, insanlara zararlı olan bir şeyi emretmez. Tıp uzmanları diyorki:Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolaylıklakarışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde degöstermektedir. Böylece bu hormonlar, kansere karşı bir çeşit kalkan rolünüoynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir.

 

Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudunzindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğerhastalıklarına karşı mukavemet kazanır.

 

Çeşitli vazifeleri bulunan karaciğer, sindirimle de vazifelidir. Oruç müddetince,3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Buarada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar vesalgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi deazaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar. Bilhassa yüksek tansiyonlulariçin oruç, bir ilaç gibi faydalıdır.

 

Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar,damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşamadoğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bubakımdan bilhassa  damar sertliği olanların başka aylarda da oruç tutmaları tavsiye edilir. Oruç müddetince vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Azyemek ve oruç tutmak, vücudun sıhhati için çok önemlidir. Zekat, malın kiridir.Zekat veren, malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan da vücudun zekatınıödemiş, hastalıklardan onu korumuş olur. Oruç tutmakta sabır da vardır.Hadis-i şerifte, (Temizlik imanın yarısı, oruç da sabrın yarısıdır)buyuruldu. (Müslim)

 

Oruç sıhhat getirir. Hadis-i şerifte, (Oruç tutan sıhhatli olur)buyuruldu. (Taberani)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ