Otonom Araçlar İçin Büyük Problem!

Otonom , günlük hayatta bilinen adıyla sürücüsüz arabaya kendini ne zaman imha edeceğini nasıl öğretirsiniz? Son teknolojik araçlar için mühendislerin geliştirdiği algoritmalar ve otonom nedir sorusunun kısaca anlatımı haberimizde yer almaktadır.

Otonom Nedir?

Otonom , sürücüsüz araba ifadesinin bilimsel jargondaki adıdır. Mühendisler son teknolojik araçlar için sürekli algoritmalar geliştiriyor. Bu algoritmalar sürücüsüz arabalara entegre edildikçe yeni tartışmalar gündeme geliyor. Şuan ki kafa karıştıran konu ise kazanın, ölümün veya yaralanmanın kaçınılmaz olduğu bir durumda otonom neye karar vermeli? Bu soru hakkında kafanızda bir düşünce oluşabilmesi için öncelikle otonom nedir kısaca açıklayalım…

otonom sürücüsüz araba

Teknolojik araçlar içerisinde geleneksel arabalarla aynı amaca sahip otonom araçlar, kendilerine has yapay zekaları ve elektro manyetik aksamları nedeniyle robot olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle gündelik hayattaki ismiyle sürücüsüz araba, kendi kendine aldığı kararlarla hareket edebiliyor. Geleneksel arabalardan farkı ise içinden veya uzaktan kumanda edilmeye gerek duymadan, bağımsız bir şekilde kendi aldığı kararları uygulayabiliyor olmalarıdır.

Sürücüsüz Araba Neden Avantajlı?

Otonom nedir sorusunu yanıtladıktan sonra gündeme düşen tartışmalara dahil olabilmek için gelin bir de sürücüsüz araba neden avantajlıymış ona bakalım…

  • Kazaları azaltacak olması, insan hayatı için en önemli avantaj.
  • Sürücüler, sıkıcı sürüş detaylarından kurtularak rahat bir yolculuk geçirecek.
  • Otonom araçlar trafik kurallarına, insan sürücülere kıyasla daha fazla uyacağı için yol kapasitesi artabilir.
  • Sürücüler, ehliyet vb sürüş kısıtlamalarından arınacak.
  • Sürücüsüz araba sayesinde trafikteki en önemli sorun, park yeri arama çilesi sona erecektir.
  • Sadece yük taşımak için şoförün bir yerden bir yere gitmesine gerek kalmayacak.
  • Hal böyle olunca taşımacılık sektörünün geleceği de otonom araçlar ile yeniden şekillenecektir.

TEKNOLOJİK ARAÇLAR İÇİN TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Otonom araçlarla ilgili Science dergisinde yayınlanan bir makalede, vatandaşların bu arabaların ekstrem durumlarda nasıl bir davranış sergileyeceğini merak ettikleri anlatılıyor. Tartışmalara neden olan sonuç ise sürücüsüz araba, yolculara veya diğer sürücülere zarar gelmemesi için kendi kendini yok etmeye programlanabiliyor!

Katılımcılara hangi arabaları aldığı sorusu yöneltilince, önce yolcuları ve kendilerini koruyan arabalar cevabı alındı. Bunun üzerine kişisel yada etik çıkarlar olduğunda fikirlerin karışması, otonom tartışmalarını sürdürdü.

Teknolojik araçlar dünyasına taşınan olgu ise etik sınıflarında konuşulan eski bir ikilem. Tartışmanın problemi trolley olmasından dolayı asıl konu belli… Bir grup insanın hayatını kurtarmak için bir kişinin ölmesi gerekiyorsa, bu kişi ölmeli midir? Buna nasıl karar verileceği ise tam bir muamma…

  MTP Editörü 

BURCU SAĞLIK

One Yorum “Otonom Araçlar İçin Büyük Problem!
  1. 1980 yılından itibaren araştırmaları devam eden otonom araçlar 2018 yılında sürücüsüz araç olarak trafikte yer alacakmış.otomobil sektörü teknolojik araçlar konusuna son yıllarda büyük kaynaklar ayırıyor.zaman neyi gösterecek bilinmez ama önümüzdeki yıllarda sürücüsüz araçlarla sıkça karşılaşacağımız aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir