Pokemon Go Oyununa İlk Yasak!

Pokemon Go apk dosyası indirilerek kurulan oyun, son günlerde kullanıcı sayısını bir hayli arttırdı. Tüm dünyayı kasıp kavurmaya başlayan Pokemon Go çılgınlığı haberler zirvesinden de hiç düşmüyor. Oyununun bu sefer gündeme gelme sebebi ise aldığı ilk yasak!

Pokemon Go Müze Sınırları İçerisinde Oynanması Yasak

Pokemon Go apk olarak indirilip oynanmaya başlayan, milyonlarca kullanıcıya sahip bir oyun türü. Bilmeyenler için pokemon go oyunuaçıklamak gerekir ki, bu oyunun kapsamında Auschwitz kampı da yer almaktadır. Getirilen yasak bu kamp ile ilgili olup, Pokemon ios game ve android cihazlarda Auschwitz Birkenau Devlet Müzesi sınırlarında oynanmasına izin verilmeyeceği açıklandı.

Auschwitz Müzesi 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından kurularak, zorunlu çalışma, en büyük toplama ve imha kampı olmuştur. Bu nedenle kampın kurbanlarının ruhuna Pokemon ios game ‘in saygısızlık yarattığını gerekçe gösteren Auschwitz yetkilileri, müze sınırları içinde ziyaretçilerin oyunu oynamasına izin vermeyecek.

Pokemon İOS Game Kapsamından Çıksın!

Pokemon Go oyunu ile ilgili olarak müzenin sözcüsü Pawel Sawicki, oyunun üreticilerinden müze yetkililerinin bir isteği olduğunu da belirtti. Yetkililer Auschwitz kampının Pokemon ios game kapsamından çıkarılmasını istiyor.

pokemon goPokemon Go benzeri oyunların önceden ölüm kampı olarak bilinen müzenin sınırları içerisinde oynanması ile ilgili yorum yapan sözcü : “Nazi Almanyası’nın toplama ve imha kampı kurbanlarının hatıralarına saygısızlık yaratacağını ve kesinlikle uygun olmadığını” ifade etti.

Twitter’da ise müzenin hesabından “#PokemonGO’nun anıt müze ve benzer yerlerde oynanmasına izin vermeyin. Bu saygısızca.” Paylaşımları yapıldı. Müze 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yerini almıştı. Ayrıca Auschwitz kampı, içerisinde bulunan gaz odalarında vurularak yada boğularak ölümüne sebep olunan 1,1 milyon kişinin anısına kurulmuştu.

Pokemon ios game ve Pokemon Android cihazlar için geliştirilmişti. Çizgi filminde olduğu gibi karakterleri yakalama, takas etme, eğitme ve karşılıklı savaştırma gibi görevlerin oluşturduğu oyun birkaç ülkede ücretsiz kullanıma sunuldu. The Pokemon Company’nin geliştirdiği oyun, gerçek dünya üzerinde fiziksel olarak oynanmaktadır. Konum tabanlı mobil oyun kategorisinde yer alan Pokemon GO oyunu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

MTP Editörü

Burcu Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir