Senkronizasyon Ne İşe Yarar?

Senkronizasyon nedir sorusuna kısaca; uygulamaların kendi içinde haberleşmesidir diyebiliriz. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların birbirleri ile bilgi paylaşımı yapmasına senkronizasyon denir. Birçok kullanıcı senkronizasyon ne işe yarar bilmediği için bu özellikten tam olarak yararlanamıyor. O nedenle bugünkü yazımızın konusu; senkronizasyon ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Otomatik Senkronizasyon

Senkronizasyon işlemini manuel olarak yapabileceğiniz gibi otomatik olarak da yapabilirsiniz. Otomatik senkronizasyon akıllı telefona sahip olanlar için son derece kullanışlı bir özelliktir. Hatta öyle ki, bazen kurtarıcı olarak da imdadınıza yetişebilir. Çünkü manuel olarak senkronizasyonu gerçekleştirmediyseniz, bazı durumlarda cihazınızdaki birçok veriyi kaybedebilirsiniz. Ancak otomatik senkronizasyon aktif edildiğinde batarya daha kısa sürede şarjını tüketecektir. Şarj probleminiz yoksa elbette ki bu özelliğin açık olması her türlü daha faydalı olacaktır.

Senkronizasyon Ne İşe Yarar?

Senkronizasyon özelliği, cihazdaki tüm verilerin güvenle muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Bu özellik açık olduğunda cihazınızdaki tüm veriler GMAİL hesabınıza yedekleneceği için cihazın bozulması ya da format atılması gibi durumlarda, hiçbir veri kaybı yaşamayan tüm bilgilerinizi geri alabilirsiniz.

Örneğin sosyal medya hesaplarınızda resimlerin telefonunuzda yedeklenmesi için senkronizasyon özelliğinden faydalanabilirsiniz. Maillerinizin telefonla eşitlenmesi, önemli bilgilerinizin Google sunucularınızda tutulması ve benzeri işlemlerde de yine senkronizasyon özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Senkronizasyon Nasıl Kullanılır?

Cihazınızın otomatik senkronizasyon özelliğini açmak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

Telefonunuzdan Play Store uygulamasına, yedeklemenin yapılmasını istediğiniz GMAİL hesabınız ile giriş yapın.

Hesabınız yoksa GMAİL uygulaması indirerek, yeni hesap oluşturun.

Ardından telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin ve Kişisel sekmesine tıklayın.

Hesaplar bölümüne girin ve alt alta üç nokta şeklinde olan sembole tıklayın.

Burada “Verileri Otomatik Senkronize Et” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretleyerek senkronizasyon açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Android Senkronizasyon Kapatma

Yukarıda belirtildiği gibi senkronizasyon aslında çok işinize yarabilecek bir özelliktir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı Android senkronizasyon kapatma isteğiniz varsa bunu Ayarlar>Kişisel>Hesaplar adımlarından sonra üç nokta sembolüne tıklayarak yapabilirsiniz. Verileri Otomatik Senkronize Et seçeneğindeki tiki kaldırdığınızda, Android sistem senkronizasyonu devre dışı kalacaktır.

Senkronizasyon ne işe yarar nasıl kullanılır bu sayfada tarafınıza aktarıldı. Senkronizasyon açma ya da Android senkronizasyon kapatma konularında problem yaşıyorsanız, yardımcı olmamız için sorunu yorum bölümüne yazabilirsiniz…

2 Yorum “Senkronizasyon Ne İşe Yarar?
  1. Gerekli bilgiyi aldım senkronizasyon un bazı konularda gerekli olduğunu anladım tskur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir