Solar Impulse 2 Dünya Turunu Tamamlıyor!

Enerji kaynaklarında yaşanan sorunlar nedeniyle alternatif enerji arayışları devam etmektedir. Bu alanda ön plana çıkan Solar Impulse projesi büyük bir ses getirmişti. Bu proje ile birlikte güneş enerjisiyle çalışan uçak üretildiği internet haberlerinde yer aldı. Ayrıca tek damla fosil yakıt kullanılmadan çok önemli mesafe kat edildiği de dikkat çekiciydi. Solar Impulse 2 adı verilen projede artık uçuşların sonuna gelindi. Güneş enerjisi kullanılarak uçan bu deneysel uçakla ilgili haberler internet haberleri arasında öne çıkmayı başardı.

Solar Impulse | Kahire’ye Ulaştı!

Solar Impulse ilk olarak 2009 yılında havalanmıştı. 2012 yılında bu uçakla ilk kez İsviçre’den İspanya aktarmalı Fas uçuşu yapılmıştır. Solar impulse 2 adı verilen yeni model ise 2014 yılında oluşturuldu. Bu uçak HB-SIB tescili almayı başarmıştır. İnternet haberleri arasında önemli yer edinen bu uçağın dünya turu haberlerinde artık son aşamaya gelinmiş durumda. Yani güneş enerjisi ile çalışan uçak sorunsuz devam ederek çok büyük bir başarıya imza atmış durumda.

solar ımpulse

Dünye çevresindeki seyahatini fosil yakıt kullanmadan gerçekleştiren Solar Impulse 2 Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştı. Sondan bir önceki durağı Kahire olan uçağın son durağı Abu Dabi olacak. Dünya turunda Myanmar, Hindistan, Umman, Çin, ABD, Japonya, İspanya gibi ülkelere giden uçak bunu güneş enerjisi ile başarmıştır. Üstelik Atlas ve Pasifik Okyanuslarını da başarılı bir şekilde geçmiştir. Solar Impulse ile yapılan ilk uçuşun çok ötesinde olan bu başarı büyük bir ses getirdi. Bu konu internet haberleri anlamında da ilk sıralarda yer aldı.

Solar Impulse 2 İle İlgili Süre Hedefi Gerçekleşmedi!

Mart ayında Abu Dabi’den havalanan Solar impulse 2 aynı zamanda proje kaşifi olan Andre Borschberg’in pilotluğunda turuna başlamıştı. Bu dünya turunun 3,5 ayda tamamlanması beklense de hava şartlarının kötü oluşu bu durumu biraz geciktirmiş durumda.

Solar Impulse ile ses getiren proje büyük bir başarıyla devam ediyor. Güneş enerjisi ile uçan bu uçağın dünya turunu tamamladığını yakın zamanda internet haberleri arasında görebilirsiniz. Teknoloji ve bilişim dünyasında yaşanan yenilikleri takip etmek için bizi Facebook sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. Facebook mobilteknoport sayfası için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir