SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Kullanıcılara birçok avantaj sağlayan SSD nedir? SSD’yi harddiskten ayıran en önemli özellik nedir? SSD ne işe yarar? Bu konuda merak edilen soruları en yalın haliyle anlattık.

SSD Nedir? (Solid State Drive-Katı Hal Sürücüsü)

Bilgisayarlarımızın hafıza bölümünü oluşturan bölüm “hard disk” adını verdiğimiz cihazlardır. Sabit disklerin geçmişi 1950’li yıllara kadar dayandığı için bunu birçok kişi bilir. Ancak SSD ise daha çok son yıllarda karşılaştığımız bir terimdir. Peki, SSD nedir? Bir veri toplama aygıtıdır. Katı hal sürücüsüdür. Açılımı Solid State Drive’dır.

SSD Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

SSD ne işe yarar anlayabilmek için önce konunun temeline inelim. Her bilgisayarın temel parçalarından biri olan Hard Disk, başta işletim sistemi olmak üzere tüm bilgilerimizi saklayan bir cihazdır. Mekanik olarak çalışır bu yüzden tam kapasite çalıştığı durumlarda ufak tıkırtılar duyarız. Bu cihaz bir nevi eski Compact Disk(Cd) mantığıyla çalışır. Bir Disk (hafızanın kaydedildiği yer) döner ve bir işaretleyiciyle üzerine çizilerek bilgiler kayıt altına alınır. Compact Disklerden farkı tekrarlanabilir bir hafıza yapısına sahip olmasıdır.

Solid State Drive ise Hard Diskler gibi mekanik bir sisteme sahip değildir. Bu da onların daha hızlı olmasını sağlıyor. Mekanik aksamın zamansal beklemesiyle elektronik aktarım hızı arasında çok büyük bir hız farkı mevcut. Yapılan birçok farklı test, günümüz piyasalarında bulunan SSD’lerin mekanik disklere göre yaklaşık 4 kat daha hızlı çalıştığını gösteriyor. Bu hız farkı konusuna birazdan detaylı olarak açıklayacağız.

SSD Oyun Oynarken PC Performansını Artırır mı?

Günümüzdeki oyun ve programların kalitesinin artmasıyla doğru orantılı olarak boyutları da arttı. Bu nedenle Hard Diskler özellikle bilgisayarın ilk açılış anında anlık fazla bilgi aktarımı yapmaya çalıştıkları için bekleme süreleri uzadı. Öyle ki ömürlerini tamamlamak üzere olan Hard Disklerde bu başlangıç sürecinde herhangi bir mause eylemi bile yapılınca beyaz ekran verip sistemi geçici olarak kilitleyebiliyor.

SSD PC performansında ciddi bir fark yaratıyor. Özellikle HDD’den kaynaklı takılı kalma, donma gibi problemler SSD sayesinde çözülüyor. Oyunlarda da yükleme süresinin kısalması ve ara ekranlarda çok beklememe gibi artıları da mevcut. Bu nedenle oyun oynarken SSD ne işe yarar diyen okurlarımıza, kısaca HDD’den kaynaklanan sorunları ortadan kaldırır diyebiliriz.

En Büyük SSD Üreticileri Hangileridir?

1991 yılında ilk defa satışa sunulan Solid State Drive’lar (SSD) günümüzdeki kadar uygun fiyatlı ve bir o kadar da performanslı değillerdi. SanDisk’in ürünü olan ilk ticari flash tabanlı SSD, 20 MB’lik bir hafızaya sahipti ve 1000 dolar gibi uçuk bir rakama satılmaktaydı. Zamanla teknolojinin ilerlemesi ve bu cihazların piyasada yaygınlaşmasından sonra performans artısı ve fiyat azalması ters orantılı şekilde ilerlemeye devam etti. Ta ki yeni nesil SSD’ler çıkana kadar.

En büyük SSD üreticileri;

 • Kingston Technology
 • SanDisk
 • Samsung
 • Team Group
 • Toshiba
 • Bigboy Technology
 • Intel
 • OCZ
 • Transcend
 • Patriot
 • Supertalent
 • Corsair
 • A-Data
 • STEC
 • Mtron
 • WD

M2 SSD Nedir? Ne İşe Yarar? (Solid State Drive M2)

Yeni nesil Solid State Drive bir önceki nesile göre 8 kat daha hızlı okuma ve yazma oranlarına sahiptir. Şuanda piyasada bulunan en hızlı M2 SSD 4950 mb/sn okuma oranına sahip. Bu da klasik hard disklere göre yaklaşık olarak 40 kat daha hızlı bir performans sergilediği anlamına geliyor.

SSD nedir ne işe yarar

SSD vs HDD

Mekanik sürücülerin en hızlısı 150b mb/sn okuma hızına erişebiliyor. Bu da günümüzde bir bilgisayarın açılım hızını 35- 40 saniye baremine getiriyor ki, sonrasında açılacak diğer programlar için bir miktar süre daha beklememiz gerekmekte. Eğer en yüksek hızda ki bu Solid State Drive M2’yi alırsanız bilgisayarınız ortalama 10sn içerisinde tüm aktif programlarıyla açılmış olacaktır. (Tabi ki bu hesaplama içerisinde Solid State Drive ile uyumlu ana kart ve işlemci bulunmakta.)

DiskOkuma HızıYazma Hızı
HDD150 mb/sn120 mb/sn
SSD560 mb/sn400 mb/sn
SSD M23500 mb/sn3200 mb/sn

Özetle SSD Ne İşe Yarar?

Özet olarak SSD nedir ne işe yarar merak edenlere bilgisayarımızın daha hızlı ve sistemsel çalışmasını sağlayan bir aygıttır diyebiliriz. Performans, güvenilirlik, dayanıklılık ve sessiz çalışma gibi artıları bulunmaktadır.

İlk nesil SSD’ler çoğu bilgisayara hdd yerine ya da cd room kısmına gerekli aparat olduğu taktirde eklenebilir. Lakin M2 tipi SSD’ler için gerekli anakart uyumu zorunludur. Takılacak katı hal sürücüsünün hızını karşılayabilecek bir ana kart olmaması taktirde sistem yükün bindiği hatlarda ısınmadan dolayı yakma dediğimiz eylemi oluşturup bilgisayarınızı kullanılmaz hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir