Steam Eş Zamanlı Oyun Rekorunu Bir Kez Daha Kırdı!

Online oyun mağazası olan Steam içinde bulunduğumuz 2020 yılında eş zamanlı oyun rekorunu bir kez daha kırdı. Mart ayında defalarca rekorunu tazeleyen Steam yılın son dönemlerinde bir kez daha rekor kırarak 2020 yılına imzasını bırakıyor.

Dünyanın en büyük dijital oyun mağazası olan Steam bu yıl Covid-19 nedeniyle alınan karantina önlemlerinden ötürü eş zamanlı oyuncu rekorunu kırmıştı. Şimdi ise o rekorlara bir yenisi daha eklendi.

Diğer platformlara karşı adeta bir gövde gösterisi olarak 23 milyon 392bin 298 kişilik eş zamanlı oyuncu sayısına ulaşmıştı. Mart ayının başlarında aldığı ivmeyi ay sonuna doğru arttırarak rekorlarını katlayarak ilerleyen steam yıl bitimine çok az bir zaman kalmışken bir kez daha diğer platformlara karşı ne kadar da güçlü olduğunu gösterdi.

24.7 Milyon Eş Zamanlı Oyuncu

Steam’in sunduğu Steam DB verilerine göre son 24 saat içerisinde tamı tamına 24 milyon 776bin 635 eş zamanlı kullanıcıya ulaşarak bu güne dek kırdığı tüm rekorları geçerek yeni rekorunu kırmış oldu. Bu rekorun kırılmasında tekrardan arttırılmaya başlayan covid-19 önlemleri ve oyuncuların neredeyse hepsinin bildiği Cyberpunk 2077’nin çıkışında büyük etkisi mevcut.

Belki bilmeyenler için özet geçelim Cyberpunk 2077 oyun dünyasında 7 yıl kadar beklenilen devasa bütçeli ve 8 milyon adet ön sipariş (oyun çıkmadan yapılan satın alım) alan ve açıldığı ilk gün anlık 1 milyon oyuncu dan fazlası oyuna girmek istediği için geçici bir süreliğine Steamı çökerten bir oyundur. Kendisi anlık 1 milyon üzeri oynanan ilk tek oyunculu oyun olma unvanını taşıyor.

Bu rekor verilerini inceleyecek olursak Cyberpunk 2077’nin dışında 2012 yılından beri oynanılmakta olan ve hala çok geniş bir kitlesi olan Counter Strike: Global Offensive de 1 milyon 89 bin günlük oyuncu sayısıyla bu rekora tek başına büyük bir katkı sağlamış. Burada verilen 24.7 milyon eş zamanlı oyuncudan sadece 7.1 milyon kişinin oyunda olduğunu sizlere hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir