Strateji Oyunları: En İyi 10 Strateji Oyunu

Bilgisayar oyunları içerisinden strateji oyunları kategorisini mi sevdiniz? Ama hangi strateji oyunları daha popüler bilmiyor musunuz? İşte bu yazımız tam olarak sizin için. Tüm zamanların en iyi strateji oyunlarını listeledik. Bu listedeki tüm oyunlar çıkış yaptığı dönemin en çok hasılat yapmış ve kendini efsane olarak tanıtmış oyunların derlemesidir.

Gerçek zamanlı strateji oyunlarından, eski strateji oyunlarına kadar en iyi hitlerden oluşan bu koleksiyonu keşfetmeye ne dersiniz?

En İyi Strateji Oyunları Hangileri?

En iyi 10 strateji oyunu:

  • Civilization VI
  • Age Of Empires 2
  • Total War: Warhammer 2
  • XCOM 2
  • Warcraft 3 Region Of Chaos
  • Hearts Of Iron 4
  • Command & Conquer: Red Alert 2
  • Starcraft II
  • Age Of Mythology
  • Dune 2000

1) Civilization VI

Civilization serisinin en sonuncusu ve en iyisi olan 6. oyunu en iyi strateji oyunları PC seçenekleri arasında ilk sırada yer alıyor. “Modern Medeniyet” olarak betimlenen Civilization 6’da milattan önceki ilkel bir kabile olarak oyuna başlıyorsunuz. Medeniyetinizi geliştirmeye ve uzay çağına kadar süren büyük bir macerada rakiplerinizi alt ederek hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

İlerleme zamanında askeri, kültürel, bilim, ekonomik ve nüfus dengenizi oyuna başlarken seçeceğiniz lidere göre düzenlemeniz gerekiyor. İlk oynayışlarınızda buna dikkat etmeyebilirsiniz. Ama Civilization VI strateji oyununun derinliklerine inmek isterseniz tüm detaylara hakim olmanız ve hedeflerinize doğru çalışmanız gerekir.

2) Age Of Empires 2

Age of Empires serisinin en çok sevilen oyunu olan bu yapım gerek oynanış, gerekse de gerçekçilik anlayışı olarak diğer oyunlarından her zaman üstte kalmıştır. Bu nedenle eski strateji oyunları içerisinde kesinlikle zamanın geçmediğini oyunlar arasında yerini koruyor.

Oyuna bir kasaba merkezinde başlıyoruz. Başlangıç için birkaç işçimiz bulunuyor. Bu işçileri doğru kaynaklara yönlendirerek çağ atlayıp şehrimizi kuruyoruz. Geliştikçe rakibimizin üzerinde baskı oluşturarak onun kurduğu şehri yerle bir edip (bunun zevki çok farklı) oyunu kazanıyoruz. Anlatırken basit olabiliyor ama bu strateji oyununa onlarca saatinizi harcayacağınıza eminiz.

3) Total War: Warhammer 2

Total War serisi başlı başına büyük orduların savaşını görmek ve onlara yön vermek isteyenler için her zaman arzu uyandıran bir seri olmuştur. Her ne kadar Total War oyunlarının tarihsel çizgisi son yıllarda biraz gecikse de, Warhammer 2 sahneye çıktığında her şey değişti!

Oyun, tur bazlı bir yapıya sahip. Sıra hakkı sizdeyse sadece siz oynayabiliyor. Siz turunuzu bitirmeden diğer oyuncular sonraki tura geçemiyor. Bu turlarda şehirlerinizi güçlendirip kahraman ve askerlerinizi geliştiriyorsunuz. Rakip ile mücadeleye girme zamanı gelince eğlenceli olan kısım başlıyor.

Bu strateji oyunu içerisinde o kadar çok mitolojik yaratık ve ırk var ki; her birine özel bir ordu yapısıyla saldırmanız ve ordunuzun düzenini savaşın başladığı yerin avantaj ve dezavantajlarını görüp ona göre dizmeniz gerekiyor. Bu özellikleriyle Warhammer 2, tarihsel en iyi strateji oyunu olduğunu kanıtladı. Son olarak savaş başladığında rakibin birimlerinin görüldüğü zaman anlık olarak savaşa müdahale edip askerlerinizi yönetmelisiniz. Aksi takdirde bozgun kaçınılmaz olacaktır.

4) XCOM 2

XCOM 2, en iyi strateji oyunları listesindeki popüler ilk üç oyundan çok daha farklı bir yapıya sahip. Oyun, uzaylıların dünyamızı istila etmesi ve bir grup askerin onlardan gezegenimizi geri almak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Kontrolü ele geçirmek için uzay temelli bir ekonomi geliştirmelisiniz. Bir yandan uzay filosunu hazırlarken, bir yanda da insanlığın yok olmasını durdurmaya çalışmalısınız. Yukarıdaki büyüklerin dışında, büyüleyici şeylerin olduğu bir oyun diyebiliriz. Sıra tabanlı bir savaş mekaniği ve çok iyi strateji gerektiren savaşları sayesinde XCOM 2 en iyi strateji oyunları PC kategorisine girmeyi başarmıştır.

5) Warcraft 3 Region Of Chaos

Strateji oyunu deyince Warcraft 3 Region Of Chaos ilk akla gelen efsanelerden biridir. Çünkü oyun ilk çıktığında hikayesiyle kendini sevdirdi ve oynanış tarzı sayesinde resmen kendi oyuncu kitlesini oluşturmuş nadir yapımlardan biridir.

Seçtiğiniz ırka göre bir savaş stratejisi belirleyip rakibimizi alt etmeye çalıştığımı, bunu yaparken de haritadaki tarafsız yaratıklarla savaşarak kahramanımızı güçlendirmeye çalıştığımız bir oyun değil bir efsanedir Warcraft 3 Region Of Chaos’tır!

6) Hearts Of Iron 4

Kendisi en iyi ikinci dünya savaşı bazlı gerçek zamanlı bir oyundur. Oyunun başında seçeceğiniz millet, o dönemin gerçek ülke gücüne eş değer bir güçle sizin oluyor. Yani o dönemim süper gücü Almanya’yı alırsanız tanklar, uçaklar ve gemilerinizle savaşa hazır bir halde başlıyorsunuz.

Etiyopya’yı alırsanız sömürge olmak üzere olan bir devlet olduğu için sadece eski tip tüfekleri olan birkaç tabur askerden başka bir şeyiniz olmadan başlamış olursunuz. Hearts Of Iron 4’teki siyasi görüşünüz hangi savaş birliğine katılacağınıza ya da yalnız 3.bir taraf oluşturacağınıza yön veriyor diyerek lafı fazla uzatmadan en iyi strateji oyunları rehberimizin 7.sırasına geçiyorum.

7) Command & Conquer: Red Alert 2

Oyunumuz Sovyet Rusya’sı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin gözünden bakılan iki hikaye moduna sahip. Güzel ara sahneleri içinde barındıran ve yapıldığı döneme göre gayet başarılı iş çıkartan nadir işlerdendir. Piyasaya sürüldüğünden beri yaklaşık yirmi yılda bir gün yaşlanmadı. Bu nedenle kendine has bir kitlesi olduğu için en iyi strateji oyunları arasındadır. Özellikle sağlam bir strateji oyunu arayanlar için Red Alert 2 biçilmiş kaftan diyebiliriz.

8) Starcraft II

Uzay temasını çok güzel şekilde işlenmiş olması oyuncuya farklı bir oynanış deneyimi sağlıyor. Uzay elfleri, zırhlı uzay kovboyları ve xenomorfik uzaylılarla karşı karşıya geldiğiniz bir oyunda, stratejinin önemi de büyük oluyor. En iyi strateji oyunları listesinin başından beri söylediğimiz taktiklerin birçoğu Starcraft içinde geçerli. Üret, Geliş ve Yok Et!

9) Age Of Mythology

Age Of Empires serisinin gölgesinde kalmış bir oyun olduğu için çoğu kesim tarafından bilinmese de mitolojik unsurları güzel kullanmasıyla listemizde yerini almıştır. Yunan, İskandinav, Mısır, Çin mitolojisinin tanrıları ve bilinen mitolojik canlılar oyun içine aktarılmıştır. Her tanrının kendi özelliğine ve her ırkın yapısına göre oyun içi güçlerin dengesel anlamda eşit olduğu bir oyundur.

Age Of Mythology gerek bilgisayara karşı hikaye modunda, gerekse çok oyunculu maçlarında sürekli olarak kendinizi geliştirmek için sizi zorluyor. Bu anlamda oyun içinde stratejinizin güçlü olması oldukça önemli.

10) Dune 2000

Dune 2000 listemizdeki en eski strateji oyunudur. Gerçek zamanlı strateji oyunu olarak hem camping bölümleriyle, hem de multiplayer oynanılabilmektedir. Oyun Frank Herbert’in tasarladığı Dune evreninde geçmektedir. Oyunda üç farklı ırk bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Ordosi Harkonen ve Atreides’dir.

Dünyayı bilmeyenler için kısa özet olarak bu evrende en değerli madde baharattır. Tüm ırklar o baharat için savaşırlar. Bu nedenle oyun içinde baharat para birimi olarak kullanılıyor. Seçtiğimiz hanedanlığın özelliklerine göre güçlenip, rakibimiz yok edip tüm baharata sahip olmak tek gayemiz.

En iyi strateji oyunları için farklı önerileriniz varsa yorum bölümüne bırakabilirsiniz. Oyunlar kategorisinde güncel tüm strateji oyunlarını bulabilirsiniz. Ayrıca oyun üreticilerinin bedava kullanıma sunduğu efsane oyunları kaçırmamak için sitemizi sosyal medyalar üzerinden de takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir