Strateji Oyunu Nedir?

Strateji oyunu, oyuncuların oyun içerisindeki karar ve hamlelerinin büyük önem taşıdığı ve rakibinin hamlesine göre karşı hamle uygulayarak onu yenmeye dayalı gerçek zamanlı ya da sıra tabanlı gibi çeşitleri olan oyunlardır. Dünyada en çok oynanan strateji oyunu satrançtır.

Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu Nedir?

Gerçek zamanlı strateji oyunları kategorisi oldukça geniştir. En basite indirgersek “yakalamaca” adı verdiğimiz oyun tam anlamıyla gerçek zamanlı strateji gerektiren bir oyundur. Rakibimizin yaptığı harekete göre ondan kaçma ya da onu yakalamak için gereken karşı hamleyi düşünmeniz ve bunun için çok hızlı olmanız gerekmektedir.

Çünkü birkaç saniye içerisinde yapacağınız bir hamle oyunu kazanmanıza veyahut kaybetmenize neden olacaktır. Dışarıdan bakıldığında sadece “yakalamaca” gibi görünen strateji oyunu içerisinde aslında birçok etken bulunuyor. İki rakibin birbirine oranla sırasıyla kilosu, hızı, refleks ve yorgunluğu hatta giydiği kıyafetler bile oyun için kazanmayı etkileyen etkenlerdir.

Strateji oyunu nedir tam anlamıyla kavrayabilmek için önce oyunları kategorize etmemiz gerekir.

  • Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası
  • Gerçek Zamanlı Taktiksel Strateji
  • Kule Savunması

Tüm zamanların en başarılı ve en çok hasılat yapmış efsane oyunlarını incelemek için bakınız: En İyi Strateji Oyunları

1. Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası

Günümüzde çok fazla oyuncunun oynadığı Dota ve League Of Legends’in öncü olduğu oyun kategorisinde bir harita üzerine oyuncuların karşıdaki rakibin creep- minyon dalgasını ve rakibin kahramanlarını (sizde bir kahramansınız) yenerek kulelerini yıkıp, en son hamle olarak da takımın kalbi olan yapıyı yıkarak oyunu kazanmaya çalıştığı bir oyun türüdür.

Yapacağınız en ufak bir hata da rakibinize avantaj vermiş olursunuz. Eğer rakibiniz hatalarınızı anlık doğru hamle yaparak karşılarsa oyunu onlar kazanmış olur. Durum tam tersi olursa siz kazanırsınız. Bu tarz bir strateji oyunu oynamayı düşünüyorsanız, yaptığınız tüm hamlelerin sizi olumlu ya da olumsuz bir sonuca götüreceğini aklınızdan çıkarmayın.

2. Gerçek Zamanlı Taktiksel Strateji

Bu kategorideki en öncü oyunlar Warcraft, Age Of Empires, Starcraft gibi yapı kurup işçi ve asker birimlerini çıkartarak rakibinize karşı üstünlük kurmaya çalışıp onun tüm yapı ve birimlerini öldürdüğünüz bir oyun türüdür.

Üretiminizin hangi seviyede olacağını, saldırı mı yoksa savunma temelli bir düzen oluşturacağınızı ya da rakibinizin kaynak arayışında ona zorluk çıkartmayı düşünmeniz oyunun kaderi için çok önemli etkenlerdir. Öyle ki bir işçiyi yanlış bir tıklamayla başka bir yere götürmeniz bile bazen profesyonel düzeyde bir oyunu kaybetmenize yeterli olacaktır.

3. Kule Savunması

Kule Savunmaları, strateji oyunu kategorisindeki diğer iki oyun gibi oyunculara karşı değil bilgisayara karşı oynanan bir oyundur. Seviyenize bağlı olarak sürekli artan miktarda rakip çizili yoldan geçerek karşı karafa geçmeye çalışır. Belirli bir miktarda rakibin geçmesi için hakkınız vardır bu hak bitince oyunu kaybetmiş sayılırsınız.

Rakipleri engellemek için de yolun kenarına birbirinden farklı özellikleri olan kule, okçu, tüfekli birlik, topçu ( her oyunda birimler değişkenlik gösterir)  gibi birimleri elinizdeki parayı ekonomik olarak düzgün kullanmaya çalışarak dizmeye başlarsınız. Başarısız oldukça düzeninizi değiştirerek saldırıyı savuşturmaya çalışırsınız.

Sıra Tabanlı Strateji Oyunu Nedir?

Gerçek zamanlı strateji oyunlarına oranla daha küçük bir kitlenin oynadığı ve sevenlerinin taktik seviyesinde çok farklı bir bakış kazandığı oyun türüdür. Gerçek hayattaki oyunlardan en bilinenler satranç, dama ve tavladır. Bu bahsettiğimiz 3 oyun oynanış tarzı dışında temelde birbirlerine yakın işleyişler sergiler.

Rakibinizin yaptığı hamleye karşılık anlık olarak değil rakibinizin yapabileceği bir sonraki hamleyi düşünerek yapacağınız bir sonraki hamleyi iyi seçmeniz gerekmektedir. İşte Bu noktada işin içine akıl oyunları devreye giriyor. Rakibinizi tanımanız oyunu kazanma konusunda size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü acaba o bu hamleyi yapar diye emin olamaz ve yaptığınız hamle onun gelecek için düşündüğü hamleyi engelleyemezse siz oyunda büyük bir dezavantaj yakalamış olursunuz ve tecrübeli bir rakibe karşı kaybetmeniz için bu kadarı yeterli olacaktır.

Gelin elektronik dünyanın sıra tabanlı strateji oyunlarına geçelim. Bu dünyanın en popüler oyunlarından neredeyse hepsinin devam oyunları bulunmakta işte o oyunlardan bazıları;

  • Civilization,
  • Total War
  • Xcom
  • Baldur’s Gate

Bu oyunların işleyiş mantığı iki farklı şekildedir.

  1. Rakiple çatışmaya girmeden önce güçlenmeniz ve taktik oluşturmanız için verilen zamanı iyi değerlendirmeli, potansiyel kaybedeceğiniz bir mücadeleye zorunda kalmadıkça girmemeniz gereken. Hatta size zararı bulunmayan(tarafsız) rakiplerle mücadeleye girerseniz kazanacağınızdan fazla kaybedeceğiniz gücün fazla olduğu savaşlara katılıp katılmama kararınızı sorgular.
  2. Karşılaşma başladıktan sonra birliklerinizi size verilen bölgenin avantajlarını en iyi şekilde kullanabileceğiniz açılar ile yerleştirmeniz gerekmekte. Birliklerinizden hasara karşı dayanıklı birimleri ön tarafa koymak ve arkasında bulunan dayanıklılığı daha az olan ama hasarı yüksek olan birimleri korumak en basit taktiklerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir