Suudi Arabistan’dan Akıllı Telefon Nasıl Alınır ?

Suudi Arabistan’dan akıllı telefon almak isteyenler modelleri incelemeye başladı. Son dönemde yeni piyasaya sürülen iki akıllı telefon modeli ön plana çıkıyor. Bunlardan biri Samsung Galaxy Note 7 ve diğeri de Samsung Galaxy S7 Edge. Bu iki telefon modelini Suudi Arabistan’dan satın alabilirsiniz. Suudi Arabistandan akıllı telefon nasıl alınır yazımızda fiyatlara detaylı bir şekilde girmeye çalışacağız.

Suudi Arabistan’dan Akıllı Telefon Almak Oldukça Kolay!

Fiyatlar ise ortalama Samsung Galaxy Note 7 için 2.700 TL ve Samsung Galaxy S7 Edge için 2350 TL şeklinde karşınıza çıkacaktır. Arabistan’dan akıllı telefon almak için yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Ülkede diğer telefon modellerini de inceleyebilir, son derece ekonomik bir alışverişe imza atabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu da gözden kaçırmayın. Öncelikle detaylı bir araştırma yapmadan asla akıllı telefon ya da benzeri bir teknolojik cihaz satın almayın.

Suudi Arabistan’dan Akıllı Telefon Nasıl Alınır ?

Ülkede akıllı telefon satışı yapan yüzlerce firma var. Elbette tamamının güvenilir olmadığını bilmenizde fayda var. Güvenilir bir firmaya ulaşarak teslimat gibi koşulları görüşebilirsiniz. Teslimat genellikle firmanın sorumluluğunda oluyor. Ender de olsa bazı firmalar sizden teslimat için farklı bir firma ile anlaşmanızı isteyebilir. Teslimat ödeme yapıldıktan sonra gerçekleşir ve firma sizden şu bilgileri mutlaka isteyecektir.

 • Ad – soyad
 • Bir işyeri adresi
 • Telefon numarası
 • Referans olarak bir kişinin isim ve telefon numarası

Suudi Arabistan’dan Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikle alışveriş yaptığınız firmanın güvenilir olduğundan emin olun. (Jarirbookstore, souq.com, wadi.com, TelecomArabia Suudi Arabistan’ın güvenilir firmaları arasında yer alır.)
 • Eğer iPhone modellerinden birini almayı düşünüyorsanız mutlaka ödeme yapmadan önce IMEI sorgulaması yaptırın. Ayrıca iPhone için plus olanları tercih etmenizi öneririz. Plus olmayanların çok büyük bölümü Dubai malı olabiliyor.
 • Firmaya telefonun faturası ile birlikte gelip gelmeyeceğini sorun. Faturasız telefon satın almayın.
 • Telefonun uluslararası garantili olup olmadığını sorun. Eğer yoksa, herhangi bir sorun çıkması durumunda Arabistan’a gitmeniz gerekecek.
 • Firmaya kutunun açılmış olup olmadığını sorun. Açılmış kutulu telefonları fiyatı çok uygun da olsa asla satın almayın.
 • Suudi Arabistan’da pazarlık oldukça yoğun yapıldığından tercih ettiğiniz firma ile pazarlık yapabilirsiniz. Ülkede teknoloji mağazalarının da pazarlığa açık olduğunu hatırlatalım.

Alışveriş için marketlere yönelmeyin. Marketlerin bazıları orijinal ürün ayırımı noktasında çok titiz olmadığından telefon elinize geçtiğinde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Suudi Arabistandan Akıllı Telefon Nasıl Alınır sorusu, Özellikle umre ve hac için giden vatandaşlarımız, yurda dönüşte yakınlarına hediye getirirken ilk akla gelen hediyelerden birisi de mobil telefonlar. Yurtdışından telefon almak zaten avantajlı, Suudi Arabistan’a giden vatandaşlarımızın sayısı da çok fazla olunca, Arabistan’dan telefon alma sorusu da hepimizin aklına gelebiliyor.

Arabistan’dan iphone 7 Almak İsteyenler!

Suudi Arabistan’dan iPhone 7 almak isteyenler öncelikle rotasını güncel kurlara çevirmeli. Ülkenin para birimi SAR (Suudi Arabistan Riyali) olduğundan kur hesaplamasını bu yönde yapmanız gerekiyor. Ardından fiyat kıyaslamasına geçebilirsiniz.

iPhone 7 Arabistan Fiyatı Nedir?

Eğer iPhone 7 siyah 32 GB modelini satın almak istiyorsanız akıllı telefon modelinin Türkiye’deki en uygun fiyatının 3249 TL olduğunu basit bir araştırma ile anlayabilirsiniz. Son döviz kurlarına bakıldığında Suudi Arabistan’da aynı akıllı telefon modelinin fiyatı 2600 TL.  Evet, iphone 7 Arabistan fiyatı 2600 Liradır. Arada 649 TL fiyat farkı bulunuyor. Şimdi daha detaylı bir hesaplama yapalım.

Bir pasaport kayıt ücreti ödenmesi gerektiğini göz önüne aldığınızda ve Türkiye için pasaport kayıt ücretinin 131 TL olduğunu düşündüğünüzde alışverişin daha ekonomik olup olmayacağını anlamak için bu meblağı, iki ülkedeki fiyat farkı olan 649 TL’den düşün. Sonuç olarak 518 TL gibi bir rakam bulacaksınız. Yani iPhone 7 32 GB siyah akıllı telefon modelini Türkiye yerine Suudi Arabistan’dan satın almayı tercih ettiğinizde 518 TL karlı olacaksınız.

Suudi Arabistan’dan satın alacağınız iPhone 7 akıllı telefon facetime özelliğine sahip. Türkiye’de A 1778 modeldir. Türkiye’de 1 yıl garanti kapsamında bulunabiliyor.

2 Yorum “Suudi Arabistan’dan Akıllı Telefon Nasıl Alınır ?
 1. Selamun aleyküm, yuıtdışı telefonları ile ilgili bir kaç hususun cevabını öğrenmek istiyorum, bize ulaşabilir misiniz?

 2. Merhabalar. Jarir bookstoredan şubat 2018 de htc markalı bir telefon aldım. Ürünün faturası elimde. Arabistana geri gittiğimde tamiri için veya değişimi için veya iadesi için nasıl bir yol izlemeliyim? Jarir bookstore bu işi nasıl halleder? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir