Tasarruf Sağlayan Priz Geliştirildi

Akıllı priz nedir? Belki bu basit teknoloji yıllar önce icat edildiğinde, bu soruya verecek bir cevabımız yoktu fakat artık tasarruf sağlayan prizlerin geliştirilmesiyle birlikte, akıllı prizler de hayatımıza girmiş durumda. Peki, teknoloji haberlerine konu olan tasarruf sağlayan priz nasıl oluyor?

Tasarruf Sağlayan Priz Geliştirildi

Bildiğiniz gibi, televizyon, bilgisayar ve daha birçok elektronik cihaz, kapatılsa dahi az da olsa uyku modunda enerji harcamaya devam ediyor ve bunun önüne artık akıllı priz ile geçilecek. Akıllara durgunluk veren bu icat, Bursa’da yer alan Uludağ Üniversitesi tarafından geliştirildi. Artık kapalı elektronik cihazların harcattığı milyonlarca liralık enerji tüketiminin önüne geçilecek. İşte teknoloji haberlerine konu olan uzaktan kumandalı prizlerin özellikleri…

Tasarruf sağlayan uzaktan kumandalı priz, Dr. Basri Kul önderliğindeki ekip tarafından geliştirilirken, bu tasarruf sağlayan prize isim olarak da İnternet Erişimli, Enerji Yönetimli IP Grup Priz adı verildi. Üstelik basit bir priz gibi gözükse de, ciddi bir enerji – elektrik tasarrufunu beraberinde getiriyor.

Elektronik cihazları hiç uzaktan kumanda benzeri teknolojilerle kapatıp açmayı düşünmüş müydünüz? İşte Dr. Basri Kul önderliğinde icat edilen akıllı priz bunu sağlayacak, internete bağlı herhangi bir bilgisayar veya akıllı cep telefonu uzantan kumandalı tasarruf sağlayan prizvasıtasıyla kapatıp açma işlemini yapmak mümkün olacak.

İçeriğinde çeşitli yazılımlar olan elektronik aletler aralıklı olarak kitlenebiliyor ve bu yaşandığında da, cihazları kapatıp açmak gerekiyor. Üstelik uyku modunda da az da olsa enerji tüketimi yapıyorlar. Tasarruf sağlayan prizin asıl amacı ise bu; tasarruf ve uzaktan kontrol.

Dünyada Bir İlk Tasarruf Sağlayan Uzaktan Kumandalı Priz!

Uludağ Üniversitesi tarafından icat edilen ve dünyada ilk olan tasarruf sağlayan uzaktan kumandalı priz, senelik 2.5 milyar liralık dev bir enerji müsrifliğinin önüne geçmeyi planlıyor. Basri Kul, tasarruf sağlayan prizi bir bankada denediklerini dile getirirken, bir yıl içinde 10 bin bilgisayarlı bankada 2.5 milyon liralık tasarruf elde edildi.

Her ne kadar akıllı priz teknolojisi henüz çok yeni olsa da, projenin yürütücüsü Kul’a göre ilerleyen dönemlerde tasarruf sağlayan priz sadece işyerlerinde değil, aynı zamanda evlerde de kullanılacak ve ev hanımlarının ‘Ütüyü açık bıraktım mı?’ soruları son bulacak, evdeki eşyaları istenilen yerden uzaktan kumanda yoluyla kontrol etmek mümkün hâle gelecek.

Akıllı priz, şu anda ASELSAN’da kullanılıyor ve sonuçlar da gayet iyi gözüküyor. Tasarruf sağlayan prizlerle ilgili gelişmeleri MTP Teknoloji Haberleri bölümünden takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir