Teknoloji ile 30 Metrede Tespit Eden Sistem Türkiye’de

Canlı bomba olaylarının revaç bulması ile çözüm yolları arayan bilim insanları, eylem yapmak isteyen militanları 30 ile 40 metre mesafede tespit edebilen teknoloji geliştirdiler. İngiltere’nin yaklaşık olarak %75 hisse sahibi olduğu RPSS şirketinin ürettği bu cihazlar, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama gibi önemli devlet görevlilerini korumak için tasarlanan “Mirtle” isimli sistem artık Türkiye’de.Radyo dalgaları yayan sistem, kişilerin üzerinde taşıdıkları bombayı tespit ederek anında polise görsel ve işitsel sinyal göndererek eylemin yapılması önlemektedir.

Bu sistem için 200 bin dolar ödeme gerekmektedir.

Aynı zamanda uyuşturucu keşfetme teknolojisi de bu cihaza yüklenerek geliştirilecektir.Bu sistemi Türkiye’ye getirmeyi başaran Nanosistem Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Perut, Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyon Başkanlığını ve Türk Milli Futbol Takımı güvenlik sorumlusu görevlerini de üstlenmiş durumdadır.Bülent Perut,bu sistemin 5 yıldır dünyada kullanıldığını ifade etti. ABD Başkanı Barak Obama, bir konuşma toplantısında ya da kalabalığa girmeden önce bu cihazlar oradan geçirilerek bir ön tarama yapmaktadır,şüpheli durumlar varsa derhal müdahale edilmektedir. Şimdilik sadece devletler kullanabilmektedir, ileri tarihlerde özel sektöründe kullanabilmesi için çalışmalar sürmektedir. Yine bu sistem Perut tarafından kamu kuruluşları ve özel sektörler için tanıtım çalışmaları yapılmaktadır.Sistemin fikir babası İngiliz Profösör Nick Bowring, bu sistemi daha ileri bir düzeye taşıyan ise Carl Cagliarini. Şimdilik cihazın satış fiyatı 200 bin dolar olarak belirlenmiştir. Şirket Türkiye için yatırım yapmayı istemektedir. Türkiye’de üretilecek bu sistem komşu ve diğer ülkelere satılabilecektir.

350599591489

ABD ve İngiltere’de onaylanan sistem nasıl çalışıyor?

Firmanın Başkan Yardımcısı Carl Cagliarini geliştirilen sistemin ‘ultra geniş milimetrik radyo dalgalarıyla’ sahada bulunan insanların ve eşyaların taranması şeklinde çalıştığını belirtti. Bu sistem sayesinde okullara sokulmak istenen,uyuşturucu ve silahlar da tespit edilebilecek. Eğer bu sistem daha önceden kullanılmış olsaydı Ankara patlamaları ve Paris patlamaları önlenebilirdi. Oldukça yaygın kullanım alanı sunan bu sistemin Türkiye’de üretilecek olması çok sevindirici bir gelişme. Askeri alanda iyi bir noktada olan Türkiye’nin bu sistemi daha ileri düzeye taşıyacağını umut ediyoruz. Böylelikle hem güvenlik problemleri azalacak hem de ihracatını yaparak ekonomik kalkınmaya destek olunacaktır.

MTP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir