Teknolojinin İkili İlişkilere Etkisi

Hızlı bir ivme ile gelişme gösteren teknoloji, olumlu ve olumsuz  bir çok etki oluşturmaktadır. Bu makalemizde “İkili insan ilişkileri” üzerinde teknolojinin nasıl bir etki  oluşturduğunu inceleyeceğiz.

İnsanın konuşma ve bir şeyler paylaşma ihtiyacı her devir ve dönemde varlığını sürdürmüştür. Bu ihtiyaç çoğu zaman yüz yüze görüşmeler ve konuşmalarla karşılanmıştır. Aslında insanın yüz yüze görüşmesi en ideal olan konuşma ihtiyacını karşılama yöntemidir. Bunun dışında teknolojinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan, görüntülü ve sesli görüşme araçları, konuşma ihtiyacının seyrini değiştirmiştir.

Cep telefonları ve İnternet aracılığıyla gerçekleştirilen görüşmelerin kalitesi oldukça düşüktür. Kaliteden kastımız konuşmaların samimiyet oranıdır. Yüz yüze söylenemeyecek bir çok kelime telefon ve ya İnternet üzerinden rahatlıkla söylenebilir hale gelmiştir. Bu da insanı gerçek hayatta korkaklığa atıştırmaktadır.

Günümüz insanı dertleşmek istediği zaman, kendisine ait “facebook” ya da “twitter” ve benzeri sosyal paylaşım hesaplarından iletmek istediği mesajı yayınlayarak rahatlamaktadır. Yüz yüze görüşeceği ve derdini anlatacağı arkadaşı oldukça azalmış durumdadır.

Kısacası teknoloji insan ilişkilerini olumsuz yönden etkilemektedir. Bu makalede yapılan incelemeye itiraz edenler de bulunacaktır. Elbette teknolojinin insan ilişkileri üzerine olumlu etkileri de bulunmaktadır. Genel olarak konu iyice irdelendiğinde birçok alanda olumsuz etkisinin daha fazla olduğu görülecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir