Telefon Şarj Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu

Telefon şarj problemi şüphesiz ki akıllı telefon kullanıcılarının en önemli sorunlarından biridir. Bu nedenle ”Telefonumun şarjı çabuk bitiyor” diyen kullanıcılar için pil ömrünü uzatmanın yollarını araştırdık. İşte telefon şarj sorunu yaşayanların mobil kullanıcıların yardımcısı olabilecek yöntemler…

PİL ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR? 

Batarya ömrünü uzatmak isteyenlerin uygulaması gereken ilk şey ekran görüntüsünü daha mat yapmaktır. Çünkü parlak ekran görüntüleri batarya ömrünü %20 azaltıyor. Parlak ekran görüntüleri kullanıyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Adobe Flash uygulaması da parlak ekran görüntüsü kadar telefon pil ömrünü kısaltan bir uygulamadır. Eğer bu uygulama o an için lazım değilse kapatılmalıdır.

Telefon şarjı hakkında yanlış bilinen durum ise mobil cihazın şarjı tamamen bitince şarj edilmesidir. Aksine telefon şarjı %40 seviyesindeyken şarja takılması pil ömrünü uzatma yöntemlerinden biridir.

Cihazı titreşime almak ve sürekli titreşimde tutmak ise daha hızlı enerji kaybına neden olacağı için telefon şarjını çabuk bitirmektedir.

Aynı şekilde arka planda çalışan uygulamaların sürekli açık tutulması da pilin hızla tükenmesine sebeptir. Batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız kullanılmayan uygulamaları kapatmalısınız.

Pil ömrünü uzatma yöntemlerinden biri de gerekmediği sürece GPS özelliğini kapalı tutmaktır. Bu özellik bulunduğunuz konumu algılamaya çalıştıkça telefon şarjı hızla tükenecektir.

Güvenlik amacıyla kullanılan tuş kilidi mobil cihazlarda batarya ömrünü uzatma konusunda yardımcı olur. Çünkü tuş kilidi ekranı karartır ve pilin daya uzun dayanmasını sağlar.

TELEFON ŞARJ ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ DİĞER YÖNTEMLER

telefon şarj

Telefon şarjının daha uzun gidebilmesi için Wifi’nin sürekli açık olmaması gerekmektedir. En azından şarjınızın hemen bitmemesi için büyük dosyaları indirmemenizi öneririz.

Ekran parlaklığını da kısık konuma getirmek pil ömrünü uzatmaya yardımcıdır.

Son olarak telefonunuzu sıcak ortamlarda bırakmak şarjın hızla bitmesine sebep olacağı için  ”Telefonumun şarjı çabuk bitiyor” diyorsanız, yüksek ısılı yerlerde mobil cihazınızı bırakmamaya özen gösterin.

   MTP Editörü

BURCU SAĞLIK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir