Telefonunuzun Şarjımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Akıllı telefon günümüzde sık sık kulandığımız  bir elektronik alet . Akıllı telefon her an işimize yarayabiliyor ,eğlenmemize , iletişime , dünyadaki gelişmeleri duymamıza yardımcı oluyor . Ama tek zayıf noktası kısa ömürlü şarjları . Mesala işimizi yaparken ,oyun oynarken şarjınız sizi yarı yolda bırakabilir.

 

Peki , şarjımızı nasıl koruyacağız ?

İşte yardımı dokunabilecek bir kaç öneri :

 

Telefonunuzu sık sık şarj edin
Telefonunuzu şarj uyarısı vermeden şarj etmek, batarya ömrünü uzatır. Aksi takdirde telefon “batarya yetersiz” uyarısı verdiğinde şarj etmeniz pil ömrünü ve verimliliği azaltır. Şarjınız %60 da olsa mutlaka şarj edin.

Telefonu titreşimde kullanmayın

Sıkça yapılan hatalardan biri de telefon sesli profildeyken hem titreşim hem zil sesinin açık olmasıdır. Telefonunuz titreşimdeyken, zil sesine harcadığından daha fazla enerji harcar.

Gereksiz uygulamaları kapatın
Bütün akıllı telefonlarda yer alan multi tasking özelliğiyle, kullanmadığınız ama arkaplanda açık olan bütün uygulamaları kapatın.

Wi-Fi’yi kapatın
Eğer yüksek boyutlu bir dosya indirmiyorsanız şarj yarıya düştüğünden itibaren mutlak suretle hücresel ağınızı kullanın.

Konum hizmetlerini kapatın
Gerekli olmadığı sürece, haritalardan yol tarifi almadığınız sürece telefonunuzun konum hizmetlerini kapatın. Çünkü bütün uygulamalar konum hizmetlerini kullanır, bu da batarya ömrünüzü azaltır.

Ekran parlaklığını kısın
Batarya ömrünüzü azaltan etkenlerden biri de, telefonun ekranı parlak tutmaya çalışırken harcadığı enerjidir.

Telefonunuza kilit koyun
Telefonunuza kilit koymak hem yabancıların telefonunuzu karıştırmasını engeller, hem de ekranınızın kazara açılması sonucu telefonun enerji harcamasını.

Uçak Modunu kullanın
Telefonunuzu uçak moduna aldığınız takdirde mesajlaşıp arama yapamaz ya da internete giremezsiniz. Ancak iş hayatında önemli bir sunumun ortasında şarjınızın sizi yarı yolda bırakmaması için uçak modu kullanın. Bu modda telefonunuz sinyal alıp vermez. Böylece batarya ömrünüz uzar.

Aşırı soğuklara dikkat!
Özellikle iPhone telefonunuzu aşırı soğuklara karşı koruyun. Apple firmasının yaptığı açıklamaya göre, telefonunuzun dokunmatik özelliği ve batarya ömrü, 0 derecede gibi dondurucu soğuklarda sizi mağdur edebilir. 0 derece sıcaklıkta dokunmatik ekran parmağınızı tanımaz ve pil ömrünüz ciddi biçimde düşer.

Sıcaklık faktörü şarjınız için çok önemli
Aşırı soğuklar gibi aşırı sıcak havalar da telefon şarjınızı olumsuz etkileyen koşullardan. Telefonunuzu kumsal gibi sıcak yerlere götürmeniz sakıncalı olabilir. Ayrıca telefonunuz şarj etme sırasında aşırı ısınıyorsa bu da mekanik bir arızanın belirtisi olabilir ve mutlaka kontrol edilmelidir.

Bildirim alımını minimuma indirgeyin
Uygulamalardan ya da e-posta adresinizden anlık bildirimleri kapatın. Anlık e-posta bildirimleri şarj ömrünüzü azaltır. Aynı şekilde telefonunuz Candy Crush, Angry Birds tarzı çevrimiçi bilgilerinizi kullanan uygulamaların gönderdiği bildirimleri ekranda tutmak için büyük enerji sarf eder. Bu da şarj ömrünüzü azaltır.

 

Yazan:Hüseyin YILMAZ

MTP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir