Tesla Araba ve Kaza Hakkında Soruşturma

Tesla ’ya Soruşturma!

Sürücüsüz otomobil sektöründeki hareketlilik devam ederken şok bir haber gelmişti. Tesla otomobil tarafından geliştirilen ve sürücüsüz otomobil konusunda lüks sınıfında değerlendirilen, Tesla Model S ile gerçekleşen kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. Otomotiv teknolojisi anlamında adeta devrim olarak değerlendirilen kendi giden araba konusunda gerçekleşen kaza ölümle sonuçlandı. Kaza sonrası Tesla araba ve sorumlular hakkında araştırmanın başlatıldığı bildirildi.

Tesla Araba Kazası Florida’da Gerçekleşmişti!

tesla araba

Tesla otomobil tarafından 30 Haziran’da resmi blog sayfasından duyurulan kazanın 7 Mayıs tarihinde ABD Florida’da gerçekleştiği belirtilmişti. Sürücüsüz otomobil konusunda olumsuz bir durum ortaya çıkaran kazayı 40 yaşındaki Joshua D.Brown’ın Tesla Model S marka aracıyla yarı sürücüsüz mod Autopilot ile kullanırken gerçekleştiği bildirildi. Kaza sonucunda sürücünün hayatını kaybettiği belirtildi. Kendi giden araba konusunda yaşanan gelişmelere sekte vurması beklenen bu kazayla ilgili NHTSA yani The National Highway Traffic Safety Administration tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi. Tesla araba yetkililerinin konuyla ilgili savunması büyük bir merakla bekleniyor.

Otomotiv teknolojisi konusunda ilk üretildiğinde gündeme bomba gibi düşen kendi giden araba ile ilgili şimdiye kadar önemli bir sorun bildirilmemişti. Sürücüsüz otomobil konusunda bazı küçük maddi hasarlı kazalar rapor edilse de ilk defa ölümle sonuçlanan bir kaza rapor edildi. Bu durumunTesla araba üretimine basıl etki edeceği ise merak konusu. Tesla otomobil olaydan hemen sonra yetkililerle gerekli tüm bilgi paylaşımının yapıldığını belirtti. Firma tarafından bu kazanın faturasının araç üretimine kesilmesi istenmiyor.

Tesla Araba İle Traktör Çarpıştı!

Otomobil dünyasında yankı uyandıran ve kendi giden araba ile gerçekleşen çarpışma bir traktörle gerçekleşti. Yolda sola dönen bir traktör römorku Tesla Model S’in yolunu kesiyor. Bu sırada çarpışma gerçekleşiyor. Bu noktada sorulan soru ise, Tesla otomobil tarafından piyasaya sürülen aracın Autopilot modunda giderken neden traktörü fark etmediği sorusudur. Bunun en mantıklı cevabı ise, römorkun beyaz renkte olması nedeniyle ışıkta parlaması ve araç tarafından fark edilerek frene basılmamış olmasıdır. Bu ihtimali değerlendiren yetkililerin soruşturma sonunda sunacağı rapor,otomotiv teknolojisi konusunu derinden sarsacak sonuçlar ortaya çıkarabilir. Tesla araba ise bunun olmaması için çalışmaya devam ediyor.

Tesla otomobil tarafından yapılan açıklamaya göre Autopilot modunda 130 milyon mil mesafe kat eden kendi giden araba ile  ölümcül kaza oldu. Geleneksel araçlara göre çok daha düşük ölüm oranı olduğu ve otomotiv teknolojisi konusunun bundan etkilenmemesi gerektiği belirtiliyor. Tesla arabatarafından ayrıca, açılan soruşturmanın Autopilot sisteminin beklentilere göre çalışıp çalışmadığının tespit edilmesi için açıldığı bildiriliyor. Bu konundan otomotiv teknolojisi konusunun olumsuz etkilenmesi uzak bir ihtimal olarak görünüyor.

Sürücüsüz otomobil konusunda araçta bulunan kişilerin sorumluluk sahibi olduğu biliniyor. Bu konuda sürücüler uyarılıyor. Bu nedenle firmanın bu teknolojisinin zarar görmesi uzak bir ihtimal olarak görünüyor. Yine de ölümle sonuçlanan kazanın ardından bu teknolojinin sorgulanması ve kullanıcıların daha fazla soru sormalarına kesin gözle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir