Thunderbolt 3 teknolojisi lanse edildi

Çok büyük avantajlar getirmesine rağmen halen yaygın kullanıma geçememiş bir bağlantı teknolojisi var ki o da Thunderbolt. Intel’in başlattığı proje sonrasında ortaya çıkan Thunderbolt, uyumlu kablolarla 10Gbps aktarım hızlarına ulaşabiliyordu.
Thunderbolt bağlantısı ilk olarak Mac ürünlerinde karşımıza çıkmıştı. Apple ve Intel’in özel anlaşması kapsamında uzun süre sadece Mac bilgisayarlarında Thunderbolt bağlantısı kullanıldı. Thunderbolt çevrebirimleri de bu nedenle Mac cihazlarına özgü kaldı. 
Sonrasında ise 20Gbps hızlarına olanak tanıyan Thunderbolt 2 standardı hayatımıza girdi. Bu sırada Thunderbolt bağlantısı diğer üreticilerin bilgisayarlarında da kullanılmaya başlandı. 
Ancak yüksek maliyetler nedeniyle Thunderbolt bağlantısı yaygın kullanıma geçemedi. Ülkemizde de örneğini gördüğümüz gibi milyar liraları geride bırakan pek çok Thunderbolt ürünü yerine tüketici USB bağlantısı üzerinden ihtiyacını görecek ürünlerde kalmayı tercih etti. Halen Thunderbolt girişine sahip bilgisayarı olan ancak herhangi bir Thunderbolt çevrebirimi olmayan sayısız kullanıcı var.
Şimdi ise Thunderbolt 3 standardı yeni çözümler ile tüketici karşısına çıktı. Üst seviye kablo çözümleri ile 40Gbps veri aktarım hızlarına olanak tanıyan Thunderbolt 3 ayrıca Mini DisplayPort bağlantısı yerine USB Type-C bağlantısını kullanacak. 
Thunderbolt ile ilgili en önemli yenilik olarak bağlantı arabiriminin değişmesi olarak görülüyor. Henüz yaygınlaşmaya başlayan USB Type-C ile birlikte Thunderbolt da kendisine biraz daha geniş kullanım alanı bulabilecek. 
Kullanıcılar standart bir USB-C kablosu üzerinden Thunderbolt 3 cihazları arasında 20Gbps veri aktarım hızına kavuşabilecek. Ancak aktif bakır USB-C kablosuz olursa bu hız 40Gbps’e kadar çıkabilecek. USB-C ve USB 3.1 standardı teorik olarak 10Gbps hızlarına çıkabiliyordu. Bu USB 3.1 için de önemli bir aşama olacak. 
Thunderbolt 3 standardı 100 Watt seviyesine kadar cihazlara enerji sunabilecek. Ayrıca simültane olarak DisplayPort 1.2 ve 3.nesil PCI Express bağlantılarını da destekleyecek. 
Thunderbolt 3 bağlantısının muhtemelen Intel Skylake tabanlı işlemciler gerektireceği tahmin ediliyor. Bu bakımdan gelecek yıl Skylake işlemcilerle güncellenecek MacBook modelinin rahatlıkla Thunderbolt 3 standardını USB-C bağlantısı üzerinden destekleyeceğini söyleyebiliriz.     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir