Troll Ne Demek Troll Nedir Troll Bilimi

Troll ne demek kısaca açıklamak gerekirse; sosyal medya ve video araçlarını kullanarak, bir kurum veya bireysel kişiye internet üzerinden absürt saldırılar yapmaya denmektedir. Günümüzde sıklıkla yayılan bu girişimler, artık pek çok ağ üzerinden karşımıza çıkabiliyor. Bu da sık sık kullanıcıların troll ne demek , troll nedir gibi sorgulamalar yapmasına neden oluyor. Troll, aslen eğlenceli anlar yaşatabildiği gibi çoğu zaman propaganda aracı olarak görülmektedir. Troll bilimi, yaklaşık 5 yıldır ülkemizde aktif olarak kullanılmaktadır.

Troll Ne Demek Kelime Kökeni Nedir?

Troll nedir sorusu için önce kelime kökünü inceleyelim. Troll kelimesi, İskandinavya folklorunda yaşayan ve genellikle dev – cüce olarak isimlendirilen, mağaralarda yaşayan çirkin yaratıklardır. Sıklıkla modern çocuk hikâyelerinde ve fantastik filmlerde karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya araçlarının troll bilimi adı altında kullanılması çoğu zaman var olan kişilerin sinir küpü olmasına neden olmaktadır. Çünkü troll eylemi genel olarak gruplar halinde düzenlenen ve bir kişiyi tahrik eden sözlerin sarf edildiği eylem türüdür. Troll ne demek adı altında aratılan bu konular, günümüz standartlarında çok sık karşılaşmaya müsait olduğumuz eylemlerin bir parçasıdır.

Troll nedir cümlesini örneklerle açmak istersek

“Ahmet kişisi, yeni bir seçime adaydır. Fakat Mehmet ve arkadaş grubu, Ahmet’in başkan olmasını istemez. Sosyal medya üzerinden Ahmet’in seçim politikalarını çürütmek ve takipçileri karşısında alay konusu olmasını sağlamak amacıyla, Mehmet ve arkadaşları çeşitli iğnelemeler ile saldırıya geçer.”

 

troll_nedir_troll_bilimi
Troll Bilimi Örnekleri

İşte tam bu örneğin açıklamasına Troll ismi verilmektedir! Artık çok sık görmeye alıştığımız bu eylem bütünleri, sosyal ağlar üzerinden gerçekçilik payını her geçen gün yukarı aşamaya çeken ve alanının en çok tercih edilen durumları olarak görülüyor. Artık troll hayatımızın neredeyse bir parçası!

Troll Biliminin Ülkemizdeki Aktifliği

Sosyal ağlar üzerinden açılan parodi hesaplar da trollün bir parçası olarak bilinmektedir.  Troll bilimi, bu sebeple ülkemizde aktif bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de kullanıcılar sık sık troll nedir sorusunu yöneltmektedir…

Türkiye’de yaşanan tüm bu olaylar, çoğu zaman iplerin elden kaçmasıyla beraber beklenmedik bölgelere çekilebiliyor. Bu sebeple troll ne demek konusunu çok iyi bilmeli, karşı tarafa bu amaçla diyaloga girerken mutlaka onun alanına ciddi saldırılar yapmamanız gerekmektedir. Kamusal eylemlerde, yarışma programlarında, ülkenin önde gelen siyaset adamları veya oyuncularına troll bilimi üzerinden günlük olarak saldırı yapan kesimler mevcuttur.

Troll ne demek konusu haricinde troll bilimi ile ilgili araştırılmasını istediğiniz konuları yoruma bırakabilirsiniz…

Teknoloji haberleri kategorisinde yer alan tüm gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız, sitemizi sosyal medyalar üzerinden takip edebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir