Upload Hızı Nedir? Upload Hızı Arttırma

Upload hızı nedir konusuna geçmeden önce upload nedir açıklık getirelim. Upload, bilgisayar ağlarındaki verilerin aracı bir sistem yardımıyla farklı sunucu veya işlemcilere gönderilmesi işlemidir. Upload ile bilgisayarınızda bulunan fotoğraf, video veya müzik gibi çeşitli dosyaları internet üzerinde başkalarıyla veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Her türlü bilgisayar dosyasını internete upload etme imkanınız vardır. Buna rağmen upload hızı internet servis sağlayıcılarına göre değişmektedir. Üstelik Türkiye’de hızlar iyice yavaş olduğu için, insanlar da upload hızı arttırma yöntemleri aramaktadır. Peki upload nasıl arttırılır ? Upload hızı nedir ?

Upload Hızı Arttırma

Öncelikle en bilinen upload hızı arttırma yöntemi modem arayüzüne giriş yapmaktır. TP Link

veya Huawei gibi modemlerin arayüzüne girdiğinizde, DSL konfigürasyonu ve modülasyon türleri altında ADSL2 ile ADSL2+nın altında muhtemelen  ADSL2/ADSL2+ (AnnexM) seçeneğini

upload hızı arttırma
Upload Hızı Nedir ?

göreceksiniz. Eğer modeminizde bu seçenek varsa, önce aktif edin ve ardından da modeminize reset atın. Bu basit işlem çoğu zaman az miktarda da olsa upload hızı arttırma için etkili bir yöntemdir.

Bunun dışında upload hızını artırmak için tabii ki en basit ve etkili yöntem kullandığınız internet servis sağlayıcı firmadan yeni bir paket almaktır. Firmalar çok çeşitli upload hızı arttırma paketleri sunarken, bu şekilde upload hızı 8Mbps’ye kadar çıkabilmektedir. 8 mbit upload demek ise saniyede 1 mb upload anlamına gelmektedir. Bu harika bir rakam olsa da, maalesef Türkiye standartlarında son derece pahalıdır. Öyle ki, bu tip upload hızına sahip paketlere geçiş yapmak kullanıcıya ayda binlerce TL paraya mal olabilir.

Upload Nasıl Arttırılır ?

Eğer normal ADSL hat kullanmaya devam ediyorsanız, muhtemelen upload hızınız 0.80Mbps ve 1Mbps arasında değişir. Peki upload nasıl attırılır? Tüm yöntemlerin yanında DRTCP adlı bir uygulama daha vardır.  Bu uygulama çok az miktarda da olsa upload hızına etki etmektedir. Fakat her ne olursa olsun, upload hızı arttırma bağımsız olarak yapılan kolay bir işlem değildir.

Tıpkı download hızınız gibi, upload hızınız da internet servis sağlayıcınız tarafından tarifenize uygun bir şekilde sabitlenir. Yani aylık sizin için ne miktar belirlenmişse, o miktarın üstüne çıkmanız çok zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir