Uzaydan Gelen Sinyallerin Sırrı Çözüldü mü?

Kaynağı olmadığı halde uzayda radyo dalgalarını dağıtan dairesel şekilde diye tanımlayabileceğimiz alanlar keşfedildi. Araştırmacılar, uzaydan gelen sinyallerin yerlerini tespit edebiliyorlar ancak dairesel alanların nasıl bir yapıda olduğunu açıklamak için şuan yeterli derecede kaynağa sahip değiller.

Tuhaf Radyo çemberleri adını verdikleri bu şekilleri sadece radyo sinyalleri kullanılarak yerlerini tespit edebiliyorlar. Birden fazla olan bu dairesel oluşumların bazıları galaksilerin çevresinde, birbirinden farklı dalga boylarında yer alıyor. Durumun bilim insanlarına garip gelmesinin bir başka nedeni ise bulunan bu dairesel şekillerin neredeyse mükemmel dairesellikte olması.

Profesör Norris’in Uzaydan Gelen Sinyal İle İlgili Açıklamaları

Aborijin Astronomi ve Astrofizik alanlarında yaptığı araştırmalarla adından sıkça söz ettiren Profesör Ray Norris, uzaydan gelen sinyal hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Süpernova kalıntıları dışında böyle daireler görmüyoruz. Ancak bunlar kesinlikle süpernova kalıntısı değil. Bütün yaşamım boyunca böyle bir şey bekledim. Keşke 20 yaşında olsaydım. Hayatımın geri kalan kısmını onları araştırmakla geçirebilirdim.”

Uzaydan Gelen Sinyallerle İlgili Teoriler

Bulunan tuhaf dairesel radyo çemberlerinin çapı yaklaşık bir milyon ışık yılı kadar. Bir başka deyişle içinde bulunduğumuz samanyolu galaksisinin 10 katı büyüklüğünde. Bu kadar büyük bir oluşumu neyin ya da kimlerin yapığına dair bilim insanlarının hiçbir fikri yok.

Daha önce de gezegenimize gelen farklı radyo sinyallerine rastlamış ve bunların içeriğini anlayamamıştık. Uzaydan gelen sinyal yerlerini saptamak çok zorlu bir iş. Bu sefer alınan sinyal ise bir hiçlikten geliyor.  Araştırmacılar bunun bir tür kozmik patlama sonucu bize kadar ulaşabilen radyo sinyalleri ürettiği teorisini ortaya çıkardılar.

Kozmik Patlama Nedir?

Kozmik patlama evren içerisinde gerçekleşen patlamalara verilen isimdir. Yıldızların sönmesi, Yıldızların çarpışmaları ve yeni bir yıldız oluşumu (doğması) gibi olaylar gerçekleşirken patlamalar oluşmaktadır. Bu patlamalara kozmik patlama adı verilir. Bu patlamalar öyle şiddetlidir ki yakınında bulunan tüm gezegen ve oluşumları yok edebilir. Teorik olarak bilinen en büyük patlama evrenimizi oluşturduğu düşünülen Big Bang yani büyük patlamadır.

Döngüsel olarak tekrar eden sinyaller 2012 yılında bilim insanları FRG 121102 adını verdikleri bir sinyalin düngüsel olarak 157 günde bir tekrarlandığını keşfetti. İngiliz bilim insanları bu denli düzgün ve güçlü gelen sinyallerin kaynağını belirledi. 3 milyar ışık yılı uzaklığında ki bir cüce gökadadan gelen sinyallerin nasıl oluştuğuna dair kesin bir kanıta henüz ulaşılamadı.

Her zaman olduğu gibi bu sefer de, uzaydan gelen sinyaller ile ilgili benzer teoriler ortaya atıldı. Bu teoriler çarpışan yıldızların çıkardığı kozmik enerji oluşumu ve uzayın derinliklerinde olan akıllı yaşamsal canlılar yani uzaylılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir