Virüs içerikli sahtekarlık kampanyası

Virüs içerikli sahtekarlık kampanyası

Mobil ve teknoloji haberleri gündeminde, çok önemli gördüğümüz bir haberi sizler için inceledik.”Virüs içerikli sahtekarlık kampanyası” adlı haberimizin detaylarına dikkat etmenizi istiyoruz.

Virüs İçerikli Sahtekarlık Hakkında Şaşırtan Gerçekler

Önemli Antivirüs yazılım kuruluşlarından biri olan ESET, Facebook abonelerine virüs yüklenmiş sahtekarlık kampanyası hakkında uyarıda bulundu. ESET Güvenlik Arastırmacısı Lukas Stefanko, son zamanlarda internet üzerinden tanınmış güneş gözlüğü markaları hakkında şaşırtıcı ölçüde inanılmayacak indirimlerle ürün promosyonu sahtekarlığı hakkında bilgi verdi. Ama maalesef  güzel gibi görünen bu promosyonlar, siber sahtekarların en son sürüm sosyal mühendislik girişimidir.

Güncel meseleleri değerlendirerek, sosyal medya abonelerini aldatmayı ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi hedefliyorlar. Bu defa, yaza  girmek üzere iken, talebin artacağını bildikleri güneş gözlüklerine odaklanıyorlar ve bunun için de bu sınıfta lüks markaların adlarını kullanıyorlar. Lukas Stefanko, bu sebepten dolayı sosyal medya abonelerini dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. “Lüks bir güneş gözlüğünü %90 indirimle satın aldığınızda, aslında kredi kartınızla dolandırılmış olabilirsiniz.

Virüs İçerikli Tuzak nasıl işliyor?

Sosyal medya aboneleri, bu tür çılgın kampanyaları merak ediyor doğal olarak satış yapıldığı iddia edilen linkleri tıklıyorlar. Hem de her şey gayet yasal ve düzgün gibi görünor. Bu indirimleri kaçırmak istemeyen kullanıcılar, sırasıyla alışveriş şartlarını takip ediyor ve alakalı sayfaya kredi kartı bilgilerini, güvenlik kodunu, şifresini  giriyor. işin sonunda ürünün gelmesini bekliyor. aslında bahsi geçen web siteleri ya da sayfalar tamamen düzmece. Bundan dolayı sipariş edilen ürün adresine gitmediği gibi, alıcı kişi tüm kredi kartı bilgilerini siber sahtekarlara teslim etmiş oluyor..

Daha Büyük Asıl tehlike

Stefanko’ya göre, “Kredi kartı ile yaptığınız ödemeden dolayı bir kısım paranızı kaybetmiş olabilirsiniz. Gerçekte büyük asıl tehlike, kredi kartı bilgilerinizin sanal ortamda şifresiz olarak paylaşılması ve istismara hazır durumda olmasıdır”. Virüs yüklü sahtekarlık reklamları, halihazırda en çok Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İspanya ve İngiltere’deki Facebook abonelerini göze kestirmiş durumda. Yalnız yaza özel sahtekar reklam uygulamalarının, bir çok değişik dillerle farklı ülkeleri de vurması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir