Whatsapp Web Nedir Nasıl Kullanılır?

Bilgisayardan Whatsapp açmak mümkün. Hatta Windows veya Mac tabletlerden bile bu uygulamaya erişebilirsiniz. Bilgisayardan Whatsapp açma işlemi çok kolaydır. Bunun için temel özellikleri bilmeniz yeterlidir. Özetle Whatsapp Web nedir, tarayıcıda Whatsapp Web nasıl kullanılır ve bağlantı nasıl kesilir bu yazıda anlatacağız.

Whatsapp Web Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Whatsapp Web, cep telefonunuza gelen mesajları masaüstünden görerek yanıtlamanıza ve kesintisiz sohbet edebilmenize yarayan bir servistir. Temelde mobilin çevrimiçi aynasıdır diyebiliriz. Bilgisayardan Whatsapp uygulamasına giriş ve çıkış yapmak oldukça kolay. Ancak kullandığınız mobil cihaza göre bazı kısıtlamalar bulunuyor. Bu nedenle Whatsapp web nasıl kullanılır konusundan önce kullanım için ihtiyacınız olan şeylere bir göz atalım…

Whatsapp’ın Tarayıcı Tabanlı Uygulaması Hangi Cihazlarda Çalışır?

MacOS 10.10 ve üzeri olan ya da Windows 8 ve üzeri işletim sistemine sahip olan bilgisayardan Whatsapp Web’e giriş yapabilirsiniz. Tarayıcı olarak da Microsoft Edge, Chrome, Firefox, Safari veya Opera’yı tercih edebilirsiniz. Peki, bilgisayardan Whatsapp Web nasıl kullanılır QR kodu okutma işlemi nasıl yapılır?

Bilgisayardan Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web’i bilgisayarınızda kullanmaya başlamak için şu adımları takip edin:

 • İstediğiniz tarayıcıyı açarak web.whatsapp.com adresine tıklayın.
 • Ekranda bir QR kodu göreceksiniz. Bu kodu telefonunuza okutmanız gerekecek. Bunun için telefonunuzdan Whatsapp uygulamasını açın.
 • Andorid’iniz varsa sırasıyla sağ üst tarafta yer alan dikey üç nokta sembolüne (⋮) ve üçüncü sıradaki Whatsapp Web’e dokunun.
 • iPhone’unuz varsa benzer şekilde uygulamayı açın ve Ayarlar’a girerek WhatsApp Web yazan yere tıklayın.
 • Şimdi PC ekranındaki QR kodunu, telefonunuza okutun. İşte bu kadar! Artık bilgisayardan Whatsapp Web aktif olacak ve gelen mesajlarınızı buradan yanıtlayabileceksiniz.

İsterseniz uygulamayı indirerek de kullanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bakınız: Uygulama Olarak Bilgisayarda Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web Telefon Kapalıyken Çalışıyor mu?

Uygulamanın senkronize olduğu cihaz kapalıysa bağlantı kesilir. Bilgisayardan Whatsapp açma işleminin başarıyla gerçekleşmesi için telefonunuzun açık olması ve aktif bir internet bağlantısına sahip olması gerekir. Bu nedenle telefonunun şarjı bittiğinde ya da kendiniz kapattığınızda, tarayıcınızda servisin sayfası açık olsa bile gönderilen mesajları alamazsınız. Aynı şekilde sizde rehberinizdeki kişilere mesaj gönderemezsiniz.

Bilgisayardan Whatsapp Web Oturumu Nasıl Kapatılır?

Bilgisayardan Whatsapp Web’e bağlandığınızda, tarayıcınızı kapattıktan sonra oturumunuz kapanmış olmaz. Web.whatsapp.com sitesine her giriş yaptığınızda, servisi kullanmaya devam edersiniz. Bilgisayardan Whatsapp çıkışı yapmak için telefonunuzun üst bildirim ekranını aşağıya doğru kaydırın. Sırasıyla “Whatsapp Web şu anda aktif> Tüm cihazlardan çık> Çıkış” adımlarını izleyin.

WhatsApp’ı Telefon Olmadan PC’de Kullanabilir miyim?

WhatsApp Web’in bilgisayarda çalışması için telefonun yakında olmasına gerek yoktur. Oturumu sonlandırmadığınız sürece telefon ve PC birbirinden kilometrelerce uzaklıkta dahi olabilir. Servis çalışmaya devam edecektir. Telefonunuzdan çıkış yapmadığınız sürece başka bir yere seyahat etseniz bile bilgisayarda Whatsapp Web bağlı kalacaktır.

Bir Bilgisayarda 2 Whatsapp Web Hesabı Açabilir miyiz?

PC’de birden fazla Whatsapp hesabını aktif etmek için farklı tarayıcıları kullanmanız gerekir. Örneğin ilk hesabı Chrome’den açtıysanız, ikinci telefonu Firefox tarayıcısından web.whatsapp.com adresine girerek aktif edebilirsiniz. 2 telefon için bilgisayardan Whatsapp açma işlemini gizli sekmeyle de gerçekleştirebilirsiniz. Yani farklı bir tarayıcı kullanmak istemiyorsanız, mevcut tarayıcınızda gizli sekme açarak QR kodunu okutup diğer telefonunuzu da bağlayabilirsiniz.

QR Kodunu Taratmadan WhatsApp Web’e Giriş Yapabilir miyiz?

Artık Whatsapp Web nedir ve Whatsapp Web nasıl kullanılır biliyorsunuz. Fakat QR koduyla ilgili kafanızda bazı soru işaretleri oluşmuş olabilir. Bu servisin çalışması e-Posta hesabınıza mail adresiniz ve parolanız ile girmenize benzer. Nasıl ki gelen maillerinizi okumak için şifrenizi girmek zorundasınız, bilgisayardan Whatsapp Web’i kullanmak için de QR kodunu taratmak zorundasınız. Sonrasında oturumdan çıkış yapmadığınız sürece QR kodunu bir daha ihtiyacınız olmayacak.

Ayrıca Bakınız: WhatsApp Web QR Kodu Çalışmıyor – KESİN ÇÖZÜM

Bilgisayardan WhatsApp Web İle Neler Yapabiliriz?

Bilgisayardan Whatsapp ile birçok işlemi kolaylıkla halledebiliriz. Whatsapp’ın masaüstü sürümü şu eylemlere izin veriyor:

 • Sesler, fotoğraflar ve videolara web tarayıcısından ulaşma,
 • Kişi bilgilerini görüntüleme,
 • Mevcut sohbetleri devam ettirme veya yeni kişilerle sohbete başlama,
 • Grup bilgilerine bakma ve grup sohbetlerine katılma,
 • Yeni grup ya da oda oluşturma,
 • Kişi engelleme veya şikayet etme,
 • Profil resmini değiştirme,
 • Ses kaydetme ve gönderme,
 • Kişilerinizin durumlarına bakma ve kendi güncellemenizi görüntüleme.
Bilgisayardan WhatsApp Web İle Neler Yapamayız?

Whatsaap Web nedir nasıl kullanılır ve bu uygulama ile neler yapabiliriz sizlerle paylaştık. Bir de bilgisayardan Whatsapp servisinin nelere izin vermediğini, hangi kısıtlamaların olduğuna göz atalım…

 • Emojileri elle eklemeniz gerekiyor.
 • Aynı tarayıcıdan birden çok telefona bağlanamıyorsunuz. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi farklı bir tarayıcı kullanabilir ya da gizli sekme açarak bağlanabilirsiniz.
 • Harita bilgisi paylaşamıyorsunuz.
Whatsapp Web’te Kalın ve İtalik Yazı Nasıl Yazılır?

WhatsApp’ta kalın yazı tipi için iki yıldız karakteri kullanılmaktadır. Yazınızın kalın bir şekilde görünmesini istiyorsanız bu karakterin arasına mesajınızı yazarak göndermeniz yeterlidir.

 • WhatsApp’ta kalın yazı örneği : *WhatsApp*
 • Mesaj iletildiğinde görüntülenecek biçimi: WhatsApp

Bilgisayardan Whatsapp Web kullanırken yazdıklarınızın italik olmasını istiyorsanız yıldız karakteri yerine alt çizgi kullanmalısınız.

 • WhatsApp’ta italik yazı örneği : _WhatsApp_
 • Mesaj iletildiğinde görüntülenecek biçimi: WhatsApp

Uygulama içerisinde yazı tiplerinin bu şekilde kullanılmasına devam edilip edilmeyeceği henüz belli değil. Çünkü kullanıcıların genel izlenimi italik ve kalın yazının belirtilen karakterler yerine tek tıkla yazı tipi seçilmesinin daha kullanışlı olacağı yönünde. Bilgisayardan WhatsApp açma özelliklerini kullanabilme konusunda resmi güncellemelerden haberdar olmak için sitemizi takipte kalın.

3 Yorum “Whatsapp Web Nedir Nasıl Kullanılır?
  1. Farklı bir tarayıcıdan açmanız ya da gizli sekmeyi kullanmanız gerekir. Aksi halde aynı tarayıcıdan iki farklı telefon için oturum açamazsınız Tülay Hanım.

 1. WhatsApp Web nasıl kullanılır kısmında bilgisayardan kameralı görüşmeyi de anlatsaydınız daha donanımlı olurdu. Yine de emeğinize sağlık sade ve akıcı bir anlatım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir