Windows 10 Aşırı RAM Kullanımı Sorunu

Özellikle Technical Preview sürümlerinde, Windows 10 aşırı ram kullanımı sorunu baş gösterebiliyor. Pek çok kullanıcının canını sıkan bu Windows 10 aşırı bellek kullanım sorunu, bilgisayarın sisteminin yavaşlamasına da neden oluyor ve beraberine verimi azaltıyor. Peki, Windows 10 RAM sorunu çözümü nasıl yapılır?

Windows 10 Aşırı RAM Kullanımı Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu durumlarda Windows aşırı derecede RAM kullanıyor ve sırf 3 GB’lık kısmı, kendi kullanımı için tüketebiliyor. Bu yüzden sistem verimliliği azalıyor ve örneğin 6 GB RAM olan bir bilgisayarda, doğrudan sistem belleğinin yarısı işletim sistemine gitmiş oluyor. Windows 10 RAM sorunu çözümü nasıl yapılır?

Windows 10 aşırı ram kullanımı sorunu ile karşı karşıya kalanlar bilmelidir ki, fazla bellek kullanımı sadece işletim sistemine değil, bilgisayarın diğer donanım sürücüleriyle arka planda çalışan programlara da bağlıdır. Dolayısıyla öncelikle durumdan emin olun ve Görev  Yöneticisi’ni açın. Burada tek tek uygulamaların tükettiği sanal bellek miktarlarına bakın. Sıra dışı tüketim yapan programlar var mı? Eğer varsa, öncelikle bu programlardan kurtulmaya çalışın.

Ardından, eğer asıl RAM tüketimini işletim sisteminiz yapıyorsa, ilk yapmanız gereken şey işletim sisteminizde Windows güncellemelerinizi yapmanız. Eğer hala Windows 10 aşırı bellek kullanım sorunu devam etmekteyse, bir diğer yapmanız gereken şey de BIOS güncellemesi olabilir. Bunun dışında Windows 10 aşırı ram kullanımı sorunu için atılabilecek bir diğer adım da ekran kartı sürücülerinizi de Windows 10 ile birlikte güncellemek.

Aşırı bellek kullanımında karşınıza ‘Bellek azaldı’ uyarısı gelirken, bu oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Oyun oynarken, internette gezinirken karşınıza çıkan hatayı bazen ekstradan RAM taksanız da çözemiyorsunuz. Windows 10 ram sorunu çözümü için yapılacak bir diğer şey de, görev yöneticisinde başlangıç sekmesine girip, buradan başlangıçta açılacak programları düzenlemenizdir. Eğer işletim sisteminizin başlangıçta açacağı programların sayısını kısıtlarsanız, muhtemelen sanal bellek tüketiminiz de azalacaktır.

Son olarak Windows 10 ram sorunu çözümü için bu sayfası inceleyerek;

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/929135/how-to-perform-a-clean-boot-in-windows

Windows 10 üzerinde temiz bir önyükleme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun ardından bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, muhtemelen tüketilen sanal bellek miktarınızda eskiye göre düşüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir