Windows 10 Nasıl indirilir?

Windows 10 güncelleme yayınlanmasıyla birlikte kısa sürede işletim pazarını ele geçirdi ve muhtemelen birkaç yıl içinde de en çok kullanılan platform hâline gelecek. Şu anda işletim sistemi Pazar payının yaklaşık yüzde 25’lik kısmını Windows 10 oluştururken, yeni başlayacak olan kişiler de bilgisayara Windows 10 indirme konusunu araştırıyor. Rehber olarak hazırladığımız yazıda da size Windows 10 nasıl indirilir anlatacağız.

Windows 10 nasıl indirilir?

Windows 10 güncelleme için ilk yapmanız gereken https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresini ziyaret ederek dosyayı indirmek. Daha önce doğrudan bilgisayar üzerinden Windows 7 ve Windows 10 sahipleri güncelleme yapabiliyordu. Bunun için Denetim Masası’ndan izlenecek birkaç adım yeterliydi fakat artık sıfır kurulum yapmak gerekiyor. Windows 10’a geçiş yapmadan önce elbette yükleme lisansına yani CD anahtarına sahip olmanız da gerekiyor. Ardından da bilgisayara Windows 10 indirme yaparak, yani medya oluşturma aracını indirerek çalıştıracaksınız.

Tabii Windows 10 güncelleme işlemi yapmadan önce, bilgisayarınızda internet bağlantısı sorunu olmadığına ve yeterli depolama alanına sahip olduğunuza emin olun. Windows 10 nasıl indirilir? Adresten medya kurulum aracını indirdikten sonra, Windows 10’u başka bilgisayarlar üzerine kurma şansınız da var. Bunun için en az 4GB boyutunda boş alana sahip bir USB flaş belleğe veya DVD’ye ihtiyacınız var. Fakat hali hazırda var olan içerikler silineceği için, boş bir USB ya da DVD olmasını tercih ediniz.

Windows 10 indirme işlemi

Bilgisayara Windows 10 indirme işlemi aslında teknik olarak bu kadar basit ve eskiye göre çok daha kolaylaştırılmış durumda. Artık çok basit şekilde Microsoft’un kendi sitesinden yeni işletim sistemini indirebilir, bir medya oynatıcısına atarak hızlıca bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Tabii bunlar için öncelikle orijinal bir ürün anahtarına da sahip olmanız gerekiyor.

Windows 10’u bilgisayarınıza indirip, medya oluşturma aracını da çalıştırdıktan sonra dil, sürüm ve mimari seçimi yapıyorsunuz.  Burada Türkçe dilini seçebilir, Windows 10 Home veya Professional sürümleri arasında seçim yapabilir ve 32 bit – 64 bit mimari kullanabilirsiniz. Eğer işlemciniz destekliyorsa ve RAM miktarınız da 3 GB’ın üstünde bir rakamsa, 64 bit işletim sistemi kullanmanız avantajınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir