Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 açılış parolasını unuttum durumunu daha önce hepimiz yaşamışızdır. Windows işletim sistemli bilgisayarınızın başına oturuyorsunuz, şifre olduğunu düşündüğünüz şeyi yazıyorsunuz ve birden şifrenizi unuttuğunuzun farkına varıyorsunuz! Sonra akılda tek bir soru oluyor: Windows 10 parolası nasıl sıfırlanır? Bu durumu sıklıkla yaşayan kullanıcılarımız için Windows 10 şifre sıfırlama işleminin nasıl yapıldığını anlatan bir rehber hazırladık!

Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Farklı kombinasyonlar deniyorsunuz, aklınıza gelen seçenekleri yazıyorsunuz fakat olmuyor. Bu nedenle Windows 10 parolası nasıl sıfırlanır konusunda yardım almanız gerekiyor. Windows 10 şifre sıfırlama işleminin nasıl yapıldığına dair aşağıdaki adımları uyguladığınızda kolaylıkla yeni şifrenizi oluşturabilir ve bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Windows 10 şifre sıfırlama için öncelikle en yaygın olan yöntemi kullanarak Microsoft’un kendi şifre sıfırlama adresine girebilirsiniz: https://account.live.com/password/reset

Burada karşınıza üç seçenek çıkacak ve burada ilkini, yani ‘Şifremi unuttum’ kısmını seçeceksiniz. Ardından adımları izleyin ve Windows 10 şifre sıfırlama yapmaya başlayın. Sizden ilk önce e-posta adresinizi isteyecek ve ardından güvenlik doğrulama kodlarını gireceksiniz. Windows 10 açılış parolasını unuttum dedikten sonra, karşınıza doğrulama ekranı gelecek ve burada ikinci e-posta adresiniz ile kaydettiğiniz telefon numarası çıkacak. Yeni şifrenizi e-posta yoluyla da, kısa mesaj yoluyla da alabilirsiniz.

Farklı Yöntemlerle Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

Yukarıda yer alan yöntem ile Windows 10 şifre sıfırlama yapamazsanız, yani ikinci bir e-posta adresini veya telefon numaranızı kayıt olurken belirtmediyseniz, farklı yöntemler denemeniz gerekiyor. Peki, farklı yöntemlerle Windows 10 parolası nasıl sıfırlanır?

Windows 10 açılış parolasını unuttum, telefon numarası ya da e-posta adresi de vermedim ne yapmalıyım diyorsanız şu yöntemi de deneyebilirsiniz:

İlk önce Windows 10 kurulum aşamasına geçin ve BIOS önceliğini kurulum diskine verin. Yükleme başlayınca, Shift + F10 tuşlarına basın. Karşınıza bir komut kısmı çıkacak, oraya şu komutları yazın:

‘move d:\windows\system32\utilman.exe d:\windows\system32\utilman.exe.bak

copy d:\windows\system32\cmd.exe d:\windows\system32\utilman.exe’

Bu işlem tamamlandığında, Windows 10 şifre sıfırlama için wpeutil reboot komutunu yazın ve bilgisayarınız ardından yeniden başlayacak. Giriş ekranına geldiğinizde, Utilty Manager’a tıklayın. Eğer her şey yolunda giderse, komut satırında cmd.exe başlangıç ekranını göreceksiniz.

Bu şekilde giriş ekranında yeni bir yönetici izinli Windows 10 hesabı yaratabilirsiniz. Ekrana şu komutları yazın fakat username diye geçen yere, atamak istediğiniz ismi koyun.

net user <username> /add

net localgroup administrators <username> /add

Bu adımları da tamamladıktan sonra Windows 10 şifre sıfırlama işleminiz gerçekleşmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir