WordPress ve Kurulumu Hakkında

WordPress CS-Cart ve Joomla ile beraber kullanıcıların şahsi web sayfalarını oluşturmasına imkan sağlayan çatılardan en fazla tercih edileni olma niteliğini taşıyor. WordPress çatısının üzerine yerleştirilen yapılarla (temalar) artık kişiler reklam olmadan ve ideal fiyatlı internet sayfalarına sahip olabiliyorlar. Ayrıca bedava hazır temalar sayesinde internet sayfası sahibi olmak için ücret ödemeye bile ihtiyaç yok.

Aslına bakılacak olursa, web sitesini konumlandırma (Hosting) ve alan adı seçeneklerini bedava sağlayıcılarından temin ederek bütün internet sayfası oluşturma sürecini bile bedava karşılamak mümkün. Tabi bu tercihte webin en gözde servislerinden fayda sağlamamış oluyorsunuz. Alan adı isminizi “.com, .net, .org” gibi gözde tamamlayıcılardan seçemiyor, web sitesini konumlandırma (Hosting) servisinizde trafik açısından kısıntılar yaşayabiliyorsunuz.

WordPress Kurulumu

Çok ideal ücretli gözde alan adı tamamlayıcılarını uygun fiyatla elde etmenin ise bir yöntemi var. Alan adı ücretleri tüm tedarikçilerde çeşitlilik gösterirken, GoDaddy sayfası bir kişinin bir alan adı ekini 3 TL gibi bir fiyata almasına imkan veriyor. Alan adı ve web sitesini konumlandırma (Hosting) hizmetini temin ettikten sonra çatının – yani WordPress – ardından da derinin ve kasların – yani WordPress Teması – yüklenmesi adımı başlıyor.

WordPress’te çatının oluşturulması bedava yapılabilen bir işlem. Bunun yanı sıra söz konusu durum tema kullanımı olduğunda kullanıcılar tercih ederlerse standart çatılar yerine daha ileri seviye ve tasarım olarak daha cezbedici ücretli çatıları da temin ederek kullanabiliyor. WordPress’in sayfasından bilgisayara indirilen dosyalar, hosting servisi aracılığıyla sağlanan ftp sunucusuna yollandıktan sonra, internet sayfanızın ismini browser(tarayıcıya) giriyorsunuz ve ardından kurulum başlıyor. WordPress sizden dosya ve klasörleri yerleştireceğiniz veri tabanının bilgisini talep ediyor (Veritabanı üretme ve ardından konfigürasyonu, hosting tedarikçisinin yönetim sayfalarından gerçekleştiriliyor) bu infoların verilmesinin ardından geriye sadece, dil tercihinin ayarlanması, yönetici paneli kullanıcı ismi ve ardından şifresinin tespit edilmesi benzeri adımlar kalıyor.

WordPress’in bedava yüklenmesinin sonrasında, varsayılan olarak kullanabileceğiniz hazır temalar tercih edilebileceğiniz gibi, themeforest benzeri çok tercih edilen tema sayfaları ziyaret edilerek internet sayfanızın görünümünü belirleyecek, hoşlandığınız şablonu temin edebilirsiniz. Temanın temin alınmasından (veya bedava bir çatı bulunmasından) sonra çatı dosyalarının daha önce wordpress dosyalarının yüklenildiği yere yüklenmesi gerekiyor. Bir tek farkla. Tema dosya ve klasörleri wordpress’in content klasörü içerisindeki themes bölümüne yükleniyor ve ardından bu çatı yönetici panelinin hazır temalar bölümünde görüntüleniyor. Admin panelinin içerisinden de bir şablonu .zip uzantılı olarak yüklemek mümkün.

Tüm bu adımlardan ardından WordPress yüklenmiş, beğenilen çatı kurulmuş ve ardından düzenlemeye hazır hale gelmiş oluyor. Unutulmaması gereken bir durum, bir temanın WordPress yönetici paneli içindeki yerleştirmesinin farklı olması. Bu nedenle tüm bir şablonu ayrı ayrı keşfetmek gerekiyor. En iyi içerik yönetimini ise temanın dökümanlarını okuyarak uygulamak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir