Yeni Akıllı Telefonlarda Neden Android’in Eski İşletim Sistemi Oluyor?

Günümüzde akıllı telefonlar son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Akıllı telefonların bu denli yaygın bir şekilde kullanılması işletim sistemleri konusunu ön plana çıkarmaktadır. Bu noktada en fazla kullanılan mobil işletim sistemi olan Android işletim sistemi ile ilgili yeni telefonlarda neden eski sürümlerin yer aldığı ile ilgili sorular gelmektedir. Bu nedenle mobil teknoloji haberleri alanının sıklıkla yöneltilen bu sorusuna örneklerle yanıt verdik…

Lisanslama Konusu

Android, Google tarafından yazılan bir işletim sistemidir. Sık sık yeni versiyonu ortaya çıkan bu işletim sistemi yeni üretilen cihazlara uygun bir şekilde yazılmaktadır. Yeni akıllı telefonlarda neden Android’in eski işletim sistemi oluyor sorusunun ilk yanıtı lisanslama konusudur. Android işletim sistemi öncelikle Google tarafından üretilen Nexus gibi cihazlara uygun şekilde yeni versiyonuyla gelmektedir. Bu nedenle Samsung, LG gibi markalara belirli bir süre sonra gelmektedir. Diğer firmaların cihazlarını yeni versiyona uyarlaması ve lisanslaması süre almaktadır. Mobil teknoloji haberleri içerisinde de bu konu yer almaktadır.

Yazılım – Donanım Döngüsü

Mobil Teknoloji Haberlerinden Örnek!

Akıllı telefonlar ile ilgili örnek vermek gerekirse; mesela Samsung Galaxy S8’in Mart ayı sonuna doğru piyasaya çıkması bekleniyor. Şu anda mobil teknoloji haberleri incelendiğinde ise Android’in 7.0 ya da 7.1.1 versiyonunu kullanacak gibi görünüyor. Ancak kısa bir süre içinde Android’in 8.0 sürümünün duyurulması da bekleniyor. Bu nedenle Galaxy S8 çıktığında mecburen bir önceki Android sürümü ile raflardaki yerini alacak…

Android işletim sistemi açık kaynaklı bir sistemdir. Birçok firmaya uygun hale getirmesi zaman almaktadır. Bunun da nedeni iOS gibi sadece tek cihaza yönelik üretim yapmamasıdır. Bu nedenle yeni cihazlara Android sürümlerinin uyum sağlaması belirli bir zamanı almaktadır. Yani yazılım ile donanım döngüsü ister istemez belirli bir zaman gerektirmektedir.

Yeni akıllı telefonlar arasında tercih yapacak kişiler Android uyumlu cihazları tercih ederlerse bunun araştırmasını iyi yapmalıdır. Özellikle cihaz almadan önce mobil teknoloji haberleri yakından incelemenizde fayda vardır. Bu sayede hangi cihazın hangi Android sürümü ile uyumlu çalıştığını anlayarak seçim yapabilirsiniz. Böylece işletim sisteminde sürümleri ne kadar geriden takip edebileceğinizi öğrenerek ona göre hareket etme fırsatına sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir