Yer Çekimini Yok eden Cihaz !

Dünya’nın bilinen en önemli kanunlarından biri de Newton’un keşfettiği  yer çekimidir. Amerikalı bilim insanları ise yer çekimine karşı koyan bir cihaz geliştirmeyi başardılar. Amerikan Uzay Ajansı NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’nda yapılan deneyde yer çekimine karşı gelen cihaz ile ilk havada kalan şey ise bir fare oldu.

Deneyin başında bulunan Yuanming Liu, fareyi havada tutarak, astronotların yer çekimsiz ortamda maruz kaldıkları koşulları yaratmak istediklerini ve astronotların uğradıkları kemik kaybının farelerde de oluşup oluşmadığını, böylece bu konuda daha fazla bilgi edinmeyi ve yeni tedavi yöntemleri bulmayı hedeflediklerini söyledi.

Deneyin ikinci aşamasında, fiziki etkilerin sonuçlarını görmek üzere fareyi yer çekimsiz simülatörde bir hafta veya daha uzun süre tutacaklarını belirten Amerikalı bilim adamı, “İlk başta bilinci tamamen yerinde bir fareyi denek olarak kullandık ve bundan hoşlanmadı, dönüp durmaya başladı ve oryantasyonunu yitirdi” dedi.
Deneyin ikinci aşamasında kullanılacak laboratuar faresine veteriner tarafından sakinleştirici verilecek ve fare havada asılı dururken sakin olacak.
Liu ve arkadaşlarının yayımlayacağı makaleye göre, sakinleştirici verilmemiş fareler bile birçok kez havada yer çekimsiz asılı tutulduklarında, özel kafeslerinin içinde normal davranmaya, yeyip içmeye başlıyorlar.

 

Yazar:Bilal ANLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir