Yurtdışından Telefon Almak İsteyenler Gümrüksüz Alışveriş Limiti Düştü!

Yurtdışından telefon veya benzeri ürünler satın almak isteyen kişiler için artık yeni yasama gereği bazı köklü değişiklikler söz konusu olacak! Daha önce 75 Euro olan üst limit oranında ise önemli bir değişiklik kullanıcıları bekliyor! İşte yurtdışından alınan telefon ve benzeri ürünlerle ilgili haberin detayları…

Yurtdışından Telefon Almak İsteyenler Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklama ile beraber yurtdışından telefon almak veya benzeri alışverişler için, vergi muafiyetinde ki mevzuatla alakalı limitleri 75 Euro’dan, 30 Euro’ya düşürüldüğünü dile getirdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Ekonomi Bankası işbirliğinde düzenlenen Türkiye E-ticaret Meclisi ve EticaretSem etkinliğinde, Bakan Tüfenkci, elektronik ticaret konusunda yeni değişiklikler olacağını duyurdu. Yurtdışından alınan telefon veya diğer ürünler için artık vergi ödeme zorunluluğu tabii olacak ve bu limit biraz daha yüksek olacak. Yurtdışından telefon veya diğer ürünler satın alınırken artık limit 75 Euro değil, 30 Euro seviyesine indirildiğini dile getirdi.

Yurtdışından Alınan Telefonlara Ek Ücret!

Yurtdışından telefon satın almayı düşünen kişiler için elektronik cihazlara ek ücret tarifesi uygulanacağı haberi yayılmaya başlandı. Artık yurtdışından telefon almak, TV veya diğer cihaz türlerine ilişkin vergi oynamaları söz konusu olacak. Ülkeye sokma esnasında bandrol ücreti ödeneceği gibi, bu alanda pek çok kişinin mağdur olması riski giderek artıyor. Özellikle al – sat işi yapan kullanıcılar, yurtdışından alınan telefona ödenen meblağ ile beraber sıkıntılar yaşayabilecek;

  • 51-148 ekran arası TV iler için 10 Euro ila 80 Euro arası bandrol ücreti talep edilecek.
  • Cep telefonları için 20 Euro bandrol ücreti talep edilecek.
  • Tabletler için 10 Euro bir bandrol ücreti,
  • Otomobil radyo sistemleri için 1 Euro,
  • Mp3 ve Mp4 çalarlardan 7 Euro
  • Ekranlı video oynatıcılar için 15 Euro

yurtdışından telefon almakAlınacak. Bu yazalar 22 aralık itibariyle geçerli olmaya başlayacağı gibi, yurtdışından telefon ve diğer elektronik eşya getiren bireyler bu ödemeleri devlete gümrük vergisi kapsamında ödemek zorundadır. Ayrıca yurtdışında işlem gören online alışveriş sitelerİ, artık gümrüksüz alışveriş bedelini 30 Euro’ya kadar düşürmüş durumda!

Yurtdışından telefon almak isteyenler, mobil teknoloji haberleri platformu MTP’yi takip etmeyi ihmal etmeyin! Teknolojinin gündemi Mobilteknoport.com!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir